Jerzy Owsiak - Woodstock to Lubuskie

Jerzy Owsiak jest założycielem i prezesem zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz głównym pomysłodawcą Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych Przystanku Woodstock, który od kilkunastu lat odbywa się na Ziemi Lubuskiej.

 
Dobrze się u Was czujemy. Bardzo się cieszymy, że w Kostrzynie jesteśmy od 10 lat, a wcześniej byliśmy w Żarach. Macie tu przepyszne jedzenie i macie je czym popić. Wieść o Waszych produktach regionalnych rozniosła się już szeroko. Lubuskie - tu gramy,  bo tu jest miło i ładnie. tak Jerzy Owsiak odpowiada na pytanie, dlaczego Przystanek Woodstock odbywa się w Lubuskim.

 

Pierwsza zbiórka pieniężna, w której uczestniczył Jerzy Owsiak, została zorganizowana spontanicznie po apelu kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka o wsparcie finansowe zakupu sprzętu medycznego dla umierających dzieci. W 1992 r. Jerzy Owsiak zaprosił lekarzy do swojego programu Brum nadawanego w III programie Polskiego Radia i następnie przypominał słuchaczom w każdej jego edycji o wpłacaniu pieniędzy na podane konto. Akcja ta była kontynuowana również w czasie Festiwalu w Jarocinie w tym samym roku. Pozytywny odzew społeczny i wartość zgromadzonych środków, zdecydowały o nadaniu tym działaniom formy prawnej. W marcu 1993 r. z inicjatywy Jerzego Owsiaka powstała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, której I Finał odbył się 3 stycznia 1993 r. Od tego czasu Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się co roku.

 

 

Za swoją działalność Jerzy Owsiak został odznaczony min. Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 roku Odznaką honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego