Profesor Janusz Leon Wiśniewski

Janusz Leon Wiśniewski

Urodził się 18 sierpnia 1954 w Toruniu. Wybitny naukowiec i pisarz, magister fizyki i ekonomii, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. Na stałe mieszka we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracuje w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Jest autorem jednego z unikatowych rozwiązań informatycznych z zakresu chemii.

Jako pisarz zadebiutował w 2001 roku jako autor bestsellerowej powieści pt. „Samotność w Sieci”.  Do dzisiaj Profesor Wiśniewski napisał jeszcze 20 innych książek , które również odniosły sukces wydawniczy. Przetłumaczono je na 18 języków. Od 2004 roku jest stałym felietonistą miesięcznika „Pani”.

 

Janusz Leon WiśniewskiInteresuje się kinem, także polskim. Jak mówi, czyta kilka książek naraz i to w kilku językach, co  świetnie podtrzymuje znajomość języków obcych. Lubi Ziemię Lubuską, a zwłaszcza tutejsze wina. Lubi też wracać do Lubniewic, gdzie wraz z Profesorem Zbigniewem Izdebskim, swoim przyjacielem  pisał w 2014 roku książkę pt.”Intymnie. Rozmowy nie tylko o miłości”. Od 2015 roku jest  Ambasadorem Ziemi Lubuskiej.

Dla nas zgodził się na krótką rozmowę, która odbyła się w Filharmonii Zielonogórskiej 28 marca 2015 roku, tuż przed jego wykładem naukowym, na który specjalnie przyjechał do nas z Frankfurtu nad Menem. Opowiada nam czym się obecnie zajmuje, co lubi i jak wyobraża sobie swoje Ambasadorowanie Ziemi Lubuskiej.

 

(foto na górze: „Janusz.L.Wiśniewski by Agata Dyka” autorstwa Agata Dyka - Sent to OTRS by Janusz L. Wiśniewski. Licencja CC BY-SA 3.0 na podstawie Wikimedia Commons)