Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie

Figura Chrystusa Króla Wszechświata jest najwyższą na świecie rzeźbą przedstawiającą Jezusa Chrystusa. Swoim wyglądem nawiązuje do słynnego pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro, ale jest od niego wyższa. Ciężar konstrukcji szacowany jest na ponad 440 ton, a jej łączna wysokość przekracza 50 metrów.

26 listopada 2000 roku miasto i powiat Świebodziński zawierzyły swój los Chrystusowi Królowi. Intronizację poprzedziły Misje Święte we wszystkich parafiach świebodzińskich, a jej inicjatorem był ks. prałat Sylwester Zawadzki – ówczesny proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Na pamiątkę tamtego wydarzenia oraz jako znak wiary na Ziemi Świebodzińskiej duchowny w 2001 roku rozpoczął działania, zmierzające do wybudowania w Świebodzinie pomnika o wielkości zbliżonej do pomnika Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Jego poświęcenie odbyło się 21 listopada 2010 r. Poświęcenia dokonał biskup ordynariusz zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, polowej mszy św. przewodniczył ks. kardynał Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Świebodzińska statua wraz z koroną jest wyższa od brazylijskiej figury o 6 metrów. Pomnik w Rio de Janeiro liczy 38 m, ale aż 8 metrów stanowi cokół. Natomiast Figura Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie mierzy 36 metrów, z czego 33 przypada na figurę Jezusa, a 3 na wieńczącą pomnik pozłacaną koronę. Pomnik wzniesiony został na liczącym 16,5 metrów wysokości sztucznie usypanym kopcu. Łączna wysokość pomnika i kopca wynosi więc 52,5 m.

Więcej informacji na: http://www.figurachrystusakrola.pl/

( oprac. na podstawie informacji z oficjalnej strony Figury Chrystusa Króla )