Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. W MRU znajduje się także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków tych intrygujących ssaków.

Zapraszamy na wirtualny spacer przygotowany przez gminę Międzyrzecz.

Międzyrzecki Rejon Umocniony rozciąga się na odcinku około 100 kilometrów, od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że się podziemne korytarze mają w tym miejscu ok. 35 kilometrów długości. Turyści mogą zwiedzać część obiektów MRU. Jedna z ciekawych, podziemnych tras znajduje się w Pniewie, gdzie możemy również zwiedzić skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU. Inna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów. 

Zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu ( stała temperatura około 10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok ). Zimę spędza tam około 30 tysięcy tych interesujących ssaków. Właśnie ze względu na ochronę nietoperzy, które przesypiają tę porę roku, większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Więcej informacji na www.bunkry.pl

( oprac. na podstawie informacji z oficjalnej strony MRU )

zobacz też : Wycieczka po MRU - warianty