Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach

Przy Starym Zamku w Lubniewicach nad jeziorem Lubiąż znajduje się Park Miłości im. dr Michaliny Wisłockiej - autorki pierwszego polskiego poradnika seksuologii "Sztuka Kochania". Na terenie parku rosną ponad 100-letnie drzewa, posadzono w nim również wiele krzewów i innych roślin ozdobnych. Przecina go kanał łączący Jezioro Lubiąż z mniejszym jeziorem położonym w dolnej części Lubniewic. Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki symbolizujące trwałość ich związku.

Przy parkowych alejkach ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary, a na murze przy wejściu do parku znajduje się tablica informująca, że patronką tego miejsca jest Michalina Wisłocka. Wśród dorodnych drzew można także odpocząć na ławeczce Wisłockiej.

 

 

Michalina Wisłocka (1921 - 2005) studiowała medycynę, specjalizowała się w ginekologii (leczeniu niepłodności, antykoncepcji, seksuologii). W latach 50. jeździła po całej Polsce i prowadziła pogadanki o antykoncepcji. W 1957 r. założyła Towarzystwo Świadomego Macierzyństwa, w latach 70. działała w Towarzystwie Rozwoju Rodziny.

"Sztuka kochania" - pierwszy polski poradnik seksuologii, po licznych perypetiach, ukazał się w 1976 r. Wisłocką uważano wówczas za skandalistkę, gdyż w książce odważyła się pokazać rysunki ilustrujące pozycje seksualne. Książka rozeszła się w 7 mln egzemplarzy. Na bazarach można było kupić jej "pirackie kopie". Wisłocka wyznała, że w Lubniewicach przeżyła wielką, erotycznie spełnioną miłość.

Lubniewice to turystyczna miejscowość położona wśród jezior i lasów. Od lat jest popularnym miejscem wypoczynku wśród Lubuszan i mieszkańców innych regionów naszego kraju. Znajduje się tam kilka ośrodków wypoczynkowych i nowoczesne SPA. Władze lokalne starają się rozwijać infrastrukturę turystyczną widząc w tej branży szansę rozwoju dla gminy. W Lubniewicach mnożna nie tylko wypocząć nad wodą, czy oddać się pasji wędkarskiej. Działa tam kilka stadnin, jest wiele szlaków rowerowych i pieszych, a Szlak Legend i Tradycji kulturowych zdobył w 2012 r. miano "perły turystycznej woj. lubuskiego za najlepszy produkt turystyczny".

Źródło: PAP