Turystyka wodna

Województwo lubuskie jest szczególnym regionem na mapie Polski. Wciąż posiada niczym nieskażoną przyrodę, bogatą faunę i florę. A jeżeli mowa o bogactwie, to należy przede wszystkim wymienić ponad 500 jezior oraz dwie duże rzeki, Odrę i Wartę, z ważnymi dopływami.

 

- Połowa powierzchni naszego województwa to lasy z obszarami cennymi przyrodniczo. Mamy ponad 500 jezior, które kuszą czystością wody. Turystyka to jeden z największych potencjałów, na którym opieramy nasz rozwój - mówi Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak.

 

Niemal połowę powierzchni regionu porastają lasy (lubuskie ma największą lesistość w Polsce). Szczególne bogactwo przedstawicieli świata roślin i zwierząt odnaleźć można w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Większych i mniejszych akwenów jest tu tak wiele, że nasze województwo nazywane jest krainą 500 jezior, choć w rzeczywistości jest ich około sześciuset! Ich ogólna powierzchnia to 13,4 tys. ha. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km2.


Unikatową florę i faunę ochraniają 2 parki narodowe, 7 parków krajobrazowych i aż 64 rezerwaty przyrody. Region lubuski z roku na rok ma do zaoferowania coraz więcej szlaków pieszych i wodnych, które sprawiają, że można naprawdę dobrze poznać tutejszą naturę i każdy odwiedzający znajdzie tu wyjątkowy zakątek.

 

- W lubuskich wodach występuje ponad 50 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce! Już ten fakt świadczy o wyjątkowości fauny wodnej. Przekłada się to na formę rekreacji i sposób spędzania wolnego czasu nad wodą. Oczywiście wędkować można nad wieloma zbiornikami i rzekami w Polsce, ale tylko w Lubuskiem są one położone w otoczeniu tak pięknych i czystych lasów. Województwo lubuskie to najbardziej zalesiony region w kraju, a przy tym najmniej zaludniony – dodaje dr Łukasz Cieślik, Lubuszanin, ichtiolog i przyrodnik.

 

- Wody naszego województwa zasiedlają bardzo rzadkie już w Polsce gatunki ryb: łosoś, certa, troć wędrowna czy pstrąg potokowy. To kolejny dowód na czystość i unikatowość lubuskich wód, co z pewnością ucieszy nie tylko pasjonatów przyrody, ale też turystów, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek – podkreśla dr Łukasz Cieślik.

 

Region przecinają liczne szlaki kajakowe, ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji liczne stanice i wypożyczalnie sprzętu. Mniejsze rzeki o brzegach porośniętych gęsto lasem, a także połączone kanałami jeziora stanowią szlaki o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, które tworzą idealne warunki dla wypraw z kajakiem.

 

Dla niedoświadczonych kajakarzy, szukających spokojnych wód z niewielkimi, łatwymi do pokonania przeszkodami, odpowiednia będzie rzeka Odra, jej lewy dopływ - Kanał Zimna Woda, Kanał Czerwony lub cel prawdziwego miłośnika ptaków Park Narodowy Ujście Warty, przez który płynie Warta.

 

Zróżnicowane warunki, zmienne stany wody i nurtu, przeszkody wodne: zwalone drzewa, progi wodne, jazy – jednym słowem trasy średnio trudne, dla kajakarzy posiadających już pewne doświadczenie znajdziemy m.in. na rzece Paklica. Odcinek Paklicy: Lubrza – Paradyż, jest popularnym celem weekendowych, rodzinnych spływów kajakowych. Z Jeziora Sławskiego wypływa Obrzyca, która trudniejsza początkowo, u podnóża winnic Górzykowskich staje się leniwa. Jedną z rzek, którą trzeba popłynąć jest Pliszka - prawy dopływ Odry. Jej bieg zaczyna się w gminie Łagów i płynie przez całe pojezierze Lubuskie przepływając przez liczne jeziora. Mimo, że jest rzeką trudną, dziką z licznymi przeszkodami, pokonuje wiele progów rzecznych pozostałych po zburzonych młynach, tartakach, kuźniach, na całej swej długości niesie czyste i przejrzyste wody. Jest  bardzo atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo, mijane jeziora są miejscami lęgowymi wielu gatunków ptactwa wodnego, a w ich wodach żyje wiele gatunków ryb.

 

Kajakarze szukający ekstremalnych wrażeń mają do dyspozycji trasy bardzo trudne, na których brak  jest imprez zorganizowanych. Do takich rzek należą: Kłodawa, Lenka, Postomia.

 

Amatorów wodnych przygód zapraszamy także do niewielkiego miasteczka – Łagowa, zwanego "perłą Ziemi Lubuskiej". Poszczycić się może pięknym, gotyckim zamkiem joannitów, z wysoką wieżą. Warto ją zdobyć, bo roztaczający się z niej widok na ciemnoniebieskie jezioro otoczone gęstymi, soczyście zielonymi lasami jest naprawdę piękny. Zamek, w którym mieści się hotel otoczony jest nastrojowym parkiem. To urocze, malutkie średniowieczne miasteczko, położone między dwoma jeziorami jest ukochanym przez turystów miejscem na dobry wypoczynek. 

 

Warto zobaczyć: http://mdwe70.pl/

 

W północnej części woj. lubuskiego można wyróżnić kilka szlaków wodnych szczególnie cennych pod kątem walorów turystycznych i przede wszystkim przyrodniczych.

Drawa kojarzona jest głównie z woj. zachodniopomorskim. Ale przecież spora jej część (kilkanaście kilometrów) płynie w granicach Drawieńskiego Parku Narodowego (DPN). Poniżej parku narodowego aż do ujścia do Noteci Drawa to piękna rzeka. Charakterem przypominająca etapy parkowe. Na wspomnianym odcinku znajdują się pięknie położone pola biwakowe takie jak Sitnica, Pstrąg, Kamienna, Czarnolesie, Przeborowo i Łokacz.

Mierzęcinka - mniejsza rzeka ale bardzo urokliwa będąca częścią szlaku Lubuskich Mazur. Poniżej miejscowości Dobiegniew znajduje się mała elektrownia wodna która z pewnością jest fajną atrakcją. Pałac w Mierzęcinie również leży nad rzeką.

Miała - rzeka zróżnicowana i ciekawa ze względu na jej zupełnie inny charakter jak te o których pisałem wyżej. Miała płynie przez Puszczę Notecką. To idealna rzeka na wyprawy z dziećmi. Przepływa przez wsie z licznymi agroturystykami, gdzie można wspaniale spędzić czas.