Lubuskie - nowe turystyczne cuda Polski

Park Narodowy "Ujście Warty", Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła, ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wlkp. i Zespół Poaugustiański w Żaganiu - to laureaci plebiscytu "7 nowych cudów Polski" organizowanego przez National Geographic Traveler.

 

Lubuskie atrakcje zostały wyróżnione w głosowaniu internautów w 5., 6. i 7. edycji plebiscytu w latach 2015-2017.

 

Park Narodowy "Ujście Warty"

Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8000 hektarów, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi jedną z najważniejszych w Polsce ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem.

Park powstał 1 lipca 2001 roku w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na jego krajobraz składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zaroślami wierzbowymi. Przez środek Parku przepływa rzeka Warta, dzieląc go na tzw. Polder Północny oraz część południową – położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. 

Walory krajobrazowe Parku sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla turystów. Szczególnie chętnie odwiedzane są nadwarciańskie rozlewiska, które przyciągają ornitologów i miłośników przyrody.
 
Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła
Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła znajdują się świątynie w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie, które powinny szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej. Szlak ma długość około 23 kilometrów.
Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. Najstarszym elementem wyposażenia jest wykonany około 1500 roku ołtarz w formie tryptyku, z rzeźbą Madonny z Dziecięciem. Kościół w Klępsku jest jednym z lubuskich Pomników Historii.
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie wzniesiono w 1637 roku i uznaje się go za zabytek klasy "0".
Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie powstał około roku 1408 i jest po kościele w Tarnowie Pałuckim drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem na ziemiach polskich.
 
Ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”
Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Geopark Łuk Mużakowa. To około 5-kilometrowa trasa, która w bezpieczny i wygodny sposób pozwala na zapoznanie się z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego. Obszar, przez który przebiega, był kiedyś silnie zdegradowany, powstały tam zbiorniki kwaśnych wód kopalnianych. Dziś, po zakończeniu górnictwa i rekultywacji, to miejsce jest jedną z największych atrakcji województwa lubuskiego. Ścieżkę można pokonać rowerem, pieszo lub z kijkami do nordic walking. Po drodze można podziwiać barwne jeziorka oraz wejść na wieżę widokową, z której jest zachwycający widok na lasy, pogranicze oraz znajdujące się u stóp budowli Jezioro Afryka.
 
Bulwar Nadwarciański w Gorzowie Wlkp.
Jedna z największych atrakcji turystycznych miasta i miejsce relaksu dla tysięcy mieszkańców. W 2011 r. Bulwar Nadwarciański Wschodni otrzymał certyfikat „Perła w Koronie 2011” w kategorii na najciekawszą atrakcję regionu. W 2012 r. bulwar zdobył główną nagrodę w kategorii rewitalizacja w konkursie „Polska pięknieje” organizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Rewitalizacja Bulwaru Wschodniego została dofinansowana z funduszy unijnych Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W 2015 r. projekt zwyciężył w konkursie Europa to My!
 
Zespół Poaugustiański w Żaganiu
fot. Adam Żyworonek
Jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków w zachodniej Polsce. Zespół Poagustiański to kompleks zabudowań klasztornych, które imponują wielkością i rozwiązaniami architektonicznymi. Do kompleksu zaliczamy: gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz dawny klasztor, konwikt i spichlerz. Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. Zespół to także wspaniała biblioteka klasztorna z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową. Zespół Poagustiański to jeden z Pomników Historii na terenie województwa lubuskiego.