Lubuskie pasieki – pszczoły to nasza pasja

Lubuski Szlak Wina i Miodu pozwala na poznanie specyfiki i tradycji Regionu Lubuskiego poprzez tematyczną podróż związaną z winem i miodem, z których wytwarza się oryginalne produkty według miejscowych receptur. Wina deserowe, ocet, miód, soki, wosk pszczeli, napoje miodowo-owocowe – to tylko niektóre ze specjałów oferowanych przez gospodarzy. Jest się czym chwalić!

Miody Nadnoteckie

Przez północną cześć województwa lubuskiego od wieków płynie ozdobiona starorzeczami rzeka – Noteć. Przecina podmokłe, piaszczyste, nieskażone przemysłem i intensywną produkcja rolniczą łąki. Dzięki temu obszar ten mógł przetrwać w stanie prawie nietkniętym przez człowieka, z czystą wodą, rześkim i świeżym powietrzem. Okolice rzeki są domem dla niezliczonej ilości gatunków zwierząt, ptaków, miejscem występowania wielu gatunków roślin. Od wczesnej wiosny, aż do później jesieni łąki ścieli różnokolorowy dywan kwiatów, na którym można zaobserwować tysiące owadów, a wśród nich zapracowane pszczoły. To wszystko zadecydowało o docenieniu i uznaniu Doliny Noteci za strefę priorytetową. Wyjątkowe warunki naturalne sprawiły, ze pszczelarze pozyskiwali miód z tych terenów od dziesiątek lat. Wśród nich – Wiesław Dudek prowadzący Gospodarstwo Rolno-Pszczelarskie w Gralewie koło Santoka, w odległości 11 km od Piły i 7 km od Ujścia, na terenie Ekologicznego gospodarstwa rolniczego w dolinie rzeki Noteci, charakteryzującej się wybitnymi walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi. Jednym z szerokiej gamy miodów tu produkowanych jest wpisany 1 marca 2007 roku na Listę Produktów Tradycyjnych, nagrodzony w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo” miód wielokwiatowy łąkowy z Doliny Noteci. Produkty - miody, pyłek i wyroby z wosku pszczelego, można nabyć odwiedzając gospodarstwo lub na imprezach i kiermaszach regionalnych.

Miody Nocoń

Rodzinna firma Marcina i Wandy Nocoń ze Świdnicy koło Zielonej Góry zajmuje się pszczelarstwem od pokoleń, od blisko 30 lat. Obecnie ich pasieka składa się z 80 pni. Dodatkowo, zapasy miodu powiększane są poprzez skup od pszczelarzy z województwa lubuskiego. Następnie miód jest konfekcjonowany i rozprowadzany przez własnych handlowców, do małych sklepów na terenie kraju. Równolegle prowadzony jest sklep z zaopatrzeniem dla pszczelarzy. Rocznie sprzedawane jest około 40 ton miodu. Oprócz produkcji miodu uzyskuje się tam również inne wytwory pracy pszczół tj. wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, propolis - no i jakże przyjemnie sfermentowany – napój miodowo-owocowy. Firma dąży do upowszechniania na rynku tradycyjnych zdrowych produktów i zaprasza do wizyt wszystkich zainteresowanych.

Więcej na: http://www.agrinpol.pl/miod_nocon


Pasieka Stanisława Kamińskiego

Stanisław Kamiński pszczoły ma w genach. To rodzinna tradycja. Dziś opiekuje się 70 pszczelimi rodzinami. Syn pana Stanisława ma kolejnych siedem uli. Rodzina Kamińskich z produkcji miodu znana jest w całej okolicy Dąbia Lubuskiego.

Gospodarstwo Pszczelarskie p. Dutkowiaków

Gospodarstwo Pszczelarskie "Dutkowiak" liczy 1800 rodzin pszczelich, jest największą zawodową pasieką na terenie zachodniej Polski i z pewnością zaliczyć ją można do największych w kraju. Od początku gospodarstwo nastawione jest na pozyskiwanie miodu. Sprzyjają temu warunki przyrodnicze okolic Sulęcina, gdzie gospodarstwo ma swoją siedzibę. Teren ten niegdyś o wyraźnie rolniczym charakterze, dzięki walorom krajobrazowo-przyrodniczym również na wskutek przemian gospodarczych zostaje odkrywany i doceniany jako ciekawy rejon turystyczny. Brak przemysłu, wysoki poziom zalesienia, czyste i zdrowe powietrze to dodatkowy atut naszego regionu. Tutaj stacjonują tamtejsze pasieki, tutaj pozyskiwane są produkty pszczele - naturalny miód pszczeli, propolis, pierzga, pyłek kwiatowy i miody. Najbardziej popularny jest tutaj miód nektarowo-spadziowy - to miód powstały po części z nektaru roślin miododajnych i spadzi iglastej bądź liściastej. Wyjątkowy i niepowtarzalny smak tego miodu pochodzi nektaru bogatej roślinności łąk Ujścia Warty i spadzi liściastej. Cechuje go wysoka zawartość enzymów, odpowiedzialnych za działanie przeciwzapalne miodów. Zaliczany jest do miodów uniwersalnych stosowanych w infekcjach, chorobach serca.

Więcej na: http://www.dutkowiak.pl

Pasieka Rodzinna Stanisława Kamińskiego

Pasieka znajduje się niedaleko urzędu gminy Dąbie, osłonięta gajem leszczynowym, chroniącym ją od zgiełku ulicy. Pan Stanisław swoją przygodę z pszczołami zaczynał w 1984 roku od 5 uli. Obecnie jest ich 70 i zależnie od pory roku wywożone są na tak zwane pożytki. Dzięki temu w ofercie ma nie tylko miody wielokwiatowe, ale i akacjowe, klonowe, lipowe, rzepakowe czy wrzosowe. Specjalnością jest tu miód spadziowy dębowy otrzymywany z rosnących na posesji i w okolicy okazałych dębów, potwierdzających, że nazwa miejscowości ma swoje uzasadnienie.

Skansen Pszczelarstwa Leśny

Skansen Pszczelarstwa Antoniego Petli działa na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska - Leśnictwo Tarnów Jezierny, przy byłej osadzie robotnika leśnego w miejscowości letniskowej Jodłów (koło Lubięcina), na zielonym pieszym szlaku turystycznym prowadzącym z Tarnowa Jeziernego do Józefowa. Celem Skansenu Pszczelarstwa Leśny jest ochrona obiektów pszczelarskich: barci, kłód, koszek i uli typu polskiego oraz sprzętu używanego w pszczelarstwie. Obiekty są eksponowane w plenerze, w naturalnych warunkach leśnych. Najważniejszych zadania jakie stawia sobie skansen to m.in.: ratowanie dziedzictwa kulturowego, podnoszenie świadomości ekologicznej wsród społeczeństwa oraz propagowanie nasadzeń drzew i krzewów miododajnych w miejscach nieużytków leśnych. Skansen oferuje organizowanie „Zielonych lekcji” dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół i przedszkoli. Pan Antoni jest mistrzem snycerstwa i stolarstwa, prowadzi zakład renowacji mebli, wyplata ratanem, rzeźbi na zamówienie oraz skupuje i sprzedaje antyki.

Skansen Pszczelarski w Pszczewie

Skansen Pszczelarski z plastrami miodu i wosku, z odgłosami pracy pszczół i pachnący kitem, to miejsce warte zwiedzenia. Tadeusz Bryszkowski zgromadził w nim unikalne eksponaty dokumentujące sztukę, prace bartnika i pszczelarza; jej historię, rozwój i współczesność. W zbiorach znajdują się między innymi: stare ule, kuszki, narzędzia pracy bartnika i pszczelarza. Stała ekspozycja prezentuje kilkunaście barci (tj. uli wydrążonych z pni drzew, zdobionych rzeźbą, unikalnym kształtem nadanym przez naturę, z niepowtarzalnymi dachami słomianymi) oraz zbiór szopek wigilijnych. Wiele eksponatów pamięta dwa ubiegłe stulecia jak i początki bieżącego, przypominając nam o naszym pochodzeniu, korzeniach, kulturze, sztuce oraz obyczajach.

www.pszczew.pl