Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła oraz ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła oraz ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina” trafiły na listę 7 nowych cudów Polski.

Obiekty turystyczne zostały uhonorowane w Nadarzynie na specjalnej gali podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych 2016 World Travel Show.

 

Link do fotorelacji z uroczystej gali: http://lubuskie.pl/news/17875/16/7-nowych-cudow-Polski-nagroda-juz-w-Lubuskiem/

To już szósta edycja konkursu 7 nowych cudów Polski, który organizuje National Geographic Traveler. Na najbardziej atrakcyjne turystycznie obiekty głosowali internauci. Województwo lubuskie jako jedyny region w Polsce może pochwalić się aż dwoma nowymi cudami! To Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła (kościoły w Klępsku, Kosieczynie i Chlastawie), który zajął trzecie miejsce oraz ścieżka geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina”, która znajduje się na terenie Geoparku na pograniczy polsko-niemieckim (siódme miejsce).

Dyplom dla Szlaku odebrał ks. Piotr Kamiński ze Studium Ochrony Zabytków Sakralnych naszej kurii.

- Ta nagroda to forma promocji poszczególnych obiektów. Bo dzięki tego typu konkursom, prowadzonym przez różnego rodzaju media, można dostrzec walory turystyczne miejsc, które nie są jeszcze wypromowane - komentuje ks. Piotr Kamiński. - Dzięki funduszom z ostatniej perspektywy unijnej i rewitalizacji obiektów zabytkowych, szczególnie jeśli chodzi o zabytkowe kościoły na terenie naszego województwa, walory artystyczne, kulturalne, historyczne i architektoniczne na nowo zostały odkryte. Dla nas to też było swoiste nowum, kiedy badania dendrochronologiczne w Kosieczynie pokazały, że jest to jeden z najstarszych, jeśli nie najstarszy kościół drewniany w Europie.

- Trzy kościoły tworzą skupisko w obrębie 20 km, mogą więc stworzyć szlak rowerowy czy trasę przejazdu samochodem. Pod tym względem te obiekty można w szczególny sposób wypromować i dowartościować. Hasło „Lubuskie warte Zachodu”, jeśli chodzi o obiekty sakralne, jest trafione w dziesiątkę. Pozostałe kościoły na terenie województwa i całej diecezji również są warte zobaczenia i tego, by je zwiedzać, a elementy duchowe, sakralne oraz historyczne w szczególny sposób uwypuklać – podkreśla ks. Kamiński.

Dyplomy dla ścieżki odebrali burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak oraz Leszek Banach, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Rocznie geościeżkę pokonuje około 25 tys. turystów. – To rodziny, piesi, rowerzyści czy w końcu pojedynczy turyści. Zarówno z Polski jak i z Niemiec. Największy ruch jest w weekendy – mówi dyrektor Leszek Banach.

- Ta nagroda to prestiż i olbrzymia promocja dla naszej gminy. Mam nadzieję, że geościeżkę będzie odwiedzać tylu turystów, co Park Mużakowski, który w 2015 r. zwiedziło blisko 400 tys. osób – dodaje burmistrz Łęknicy Piotr Kuliniak.

Wyróżnienia na gali wręczała Martyna Wojciechowska – redaktor naczelna polskiej edycji National Geographic, podróżniczka i autorka „Kobiety na krańcu świata” w telewizji TVN.