Międzyrzecki Rejon Umocniony

Zapraszamy do odwiedzenia największej atrakcji Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych
i największych obiektów architektury militarnej XX w. w Europie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony (Festungsfront Oder-Warthe Bogen) to potężny system poniemieckich fortyfikacji, powstały w latach 30. XX w. na pograniczu niemiecko – polskim. Położony jest w łuku Odry i Warty i rozciąga na odcinku ok. 100 km. Najważniejszym elementem fortyfikacji jest system podziemnych tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza, o łącznej długości przekraczającej 30 km. Podziemia stanowią element Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, przy którym zorganizowana jest całoroczna trasa turystyczna.

W dzisiejszych czasach mroczne zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu – stała temperatura 8-10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok – przyciąga to co zimy ok. 30 000 sztuk tych „latających myszy”. Właśnie ze względu na ochronę przesypiających zimę nietoperzy większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października.

Trasa krótka

Obejmuje prelekcję prowadzoną przez przewodnika w sali muzealnej, spacer naziemną ścieżką dydaktyczną, na której zobaczycie m.in. „zęby smoka”, mały schron bojowy – Tobruk, oraz naziemną część panzerwerka 717 ze słynnymi kopułami. Po wejściu do wnętrza obiektu zapoznacie się z poziomem bojowym Pz. W 717, a po zejściu ok. 30 m pod ziemię betonowymi schodami poznacie zaplecze magazynowo – koszarowe z drezyną o napędzie ręcznym. W koszarach kończy się część oświetlona podziemi, dalej potrzebne będą Wam latarki. Podziemnym tunelem, mijając po drodze kilka rozwidleń, dojdziecie do panzerwerka 716, którym opuścicie podziemia. Czas trwania do 1,5 godz.

Polskojęzyczne:

Czas trwania

Bilet normalny/ulgowy *

Dopłata grupowa za przewodnika
dla grup poniżej 10 osób
(poza stałymi godzinami)

krótka (1 godzina)

15 zł / 13 zł

35 zł

długa (2 godziny)

18 zł / 15 zł

45 zł

* Dzieci do lat 7 – bezpłatnie. Młodzież ucząca się i studenci – ulgowo.

Przez okres wakacyjny proponujemy stałe godziny zwiedzania – 12:00 oraz 13:00 – niezależnie od ilości osób w grupie – zwiedzanie Pętli Boryszyńskiej (trasa krótka) tylko za cenę biletu.

Obcojęzyczne (niemiecki i angielski):

Czas trwania

Bilet normalny/ulgowy *

Dopłata grupowa za przewodnika

krótka (1 godzina)

15 zł / 13 zł

65 zł

długa (2 godziny)

18 zł / 15 zł

85 zł

* Dzieci do lat 7 – bezpłatnie. Młodzież ucząca się i studenci – ulgowo.

Krótka trasa wycieczki jest sucha, jednak zalecamy pełne obuwie ze względu na krótki piaszczysty odcinek tunelu przy jednej z wież artyleryjskich. Na dłuższych wycieczkach gorąco polecamy sprawdzone, wygodne obuwie, na ekstremalnych – także zapasowe latarki, płyny (bezalkoholowe!) i ewentualnie prowiant. Polecamy także zabrać ciepłe ubrania – w podziemiach panuje temperatura 8-10°C – choć dla zapominalskich bezpłatnie zapewniamy wojskowe okrycie na czas wycieczki. Niekonieczne są własne latarki, przed ruszeniem do podziemi nieodpłatnie pomagamy uzbroić grupę w odpowiednią liczbę świateł na czas wycieczki. Część trasy jest oświetlona stałym światłem. Zwiedzanie podziemi możliwe jest TYLKO z przewodnikiem.

Trasa długa

Kolejnym wariantem zwiedzania jest trasa długa, na której dodatkowo dojdziecie do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej. Czas trwania do 2,5 godz.

Trasa extra

Trasy ekstra trwają 4 lub 8 godzin. Są to wyprawy w podziemia, w czasie których można zobaczyć miejsca niedostępne w trakcie standardowego zwiedzania. Zwiedzanie w grupach liczących do 15 osób (wyjątkowo do 20) w towarzystwie przewodnika.

Wymagane wyposażenie: latarki z zapasem baterii, odzież zabezpieczająca przed wilgocią i chłodem, wodoodporne obuwie, suchy prowiant, napoje.