Poznaj perły Ziemi Lubuskiej

Zapraszamy do zwiedzania najpiękniejszych zakątków Ziemi Lubuskiej nie tylko miłośników winnic i lokalnego wina, ale także wszystkich, którzy kochają wodę i dziką przyrodę.

Takim miejscem jest z pewnością Park Narodowy Ujście Warty. To najmłodszy z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 2001 z połączenia rezerwatu Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty.

Najlepsza pora roku na odwiedziny parku to wiosna. Aby zobaczyć, jak natura budzi się do życia, trzeba wstać bardzo wcześnie - nawet o trzeciej lub czwartej nad ranem. Do zwiedzania potrzebna będzie lornetka i nieprzemakalne obuwie. I już jesteśmy gotowi na spotkanie z mieszkańcami Rzeczpospolitej Ptasiej!

Przygoda zaczyna się od podróży przez park wąskimi zielonymi ścieżkami. Wszystkie ścieżki turystyczne są wyposażone w tablice przedstawiające najważniejsze zjawiska przyrodnicze, które można zaobserwować na trasie. Od samego początku pieszej wycieczki towarzyszy nam trzepot skrzydeł i poranne, wyraźnie śpiewy kulika wielkiego. Dalej można spotkać małe mewy i usłyszeć żabi rechot. Wystarczy spojrzeć przez lornetkę i zobaczyć wyraźne kolory derkaczy, wodniczek i bączków. W drodze powrotnej można natknąć się na klucz gęsi zbożowych, które w słońcu wyglądają niezwykle w dostojnie. Tak nieprawdopodobnie dużej ilości i różnorodności ptaków nie spotyka się w zbyt wielu zakątkach naszego kraju. Niekiedy, w ciągu jednego dnia odnotowywano tu 250 tys. ptaków!

Jeśli czujesz, że to zbyt mało i masz ochotę na dalszą przygodę, to przesiądź się na rower. Przez Park Narodowy „Ujście Warty” przebiega fragment żółtego szlaku rowerowego Dąbroszyn–Gostkowice, którego łączna długość wynosi 28,7 km. Taka podróż najlepiej wypada w większej grupie, a jej zwieńczeniem może być wspólne ognisko na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Miłośnicy wędkarstwa mogą zarzuć spławik – może uda się złapać jakiś wielki rybi okaz?

 

 

Więcej informacji o parku na stronie: http://www.pnujsciewarty.gov.pl/

 

W samym sercu zielonej lubuskiej krainy, znajdziecie jedną z naszych najcenniejszych pereł Ziemi LubuskiejŁagów. Ta miejscowość położona jest wśród lasów na przesmyku jezior Trześniakowskiego i Łagowskiego. Prowadzą tu wszystkie drogi szybkiego ruchu w regionie.

Tutaj możesz się poczuć niczym w średniowieczu. Pierwsze informacje o tej pięknej miejscowości pochodzą z 1251 roku, kiedy była ona własnością tajemniczego zakonu templariuszy. Podczas takiej podróży warto zajrzeć do Zamku Joanitów. To jedna z niewielu w Polsce tak wspaniale zachowanych XIV wiecznych budowli. Mury zamku wzniesione są z ka­mienia i cegły. Głównym wejściem, naprzeciwko kościoła, dostaniemy się na położony 10 metrów wyżej wewnętrzny dziedziniec, który na wysokości piętra obiega przechodzący przez wszystkie cztery skrzydła korytarz, z któ­rego prowadzą drzwi do pokojów gościnnych. Jedynym zachowanym w gotyckiej formie wnętrzem jest sala mieszcząca pierwotnie najprawdopodob­niej refektarz, w której urządzono kawiarnię. Obecnie zamek pełni funkcję hotelową. Na szlaku możesz zobaczyć dwie bramy, polską z IV wieku oraz marchijską z XVI wieku i całą trasę do sokolej góry, tam znajdował się gród powstały w XII wieku. Przechodząc nawet 700 metrów dookoła Sokolej Góry, możesz poznać całą historię grodu.

Najpiękniej jest tu latem. Panują tu doskonałe warunki do nurkowania, uprawiania sportów wodnych, ale także do pieszych wycieczek, gdyż sam Łagów otaczają wspaniałe lasy bukowe stanowiące obecnie rezerwat "Buczyna Łagowska". Niektóre z nich mają nawet po 80-100 lat. Bukowe lasy są zasobne w grzyby i jagody, bogate w zwierzynę leśną i rzadkie okazy roślinności.

Spacerując zabytkowymi uliczkami Łagowa można spotkać na swej drodze… znanych i lubianych aktorów polskiej sceny filmowej oraz reżyserów. Wszak zawsze latem Łagów słynie z Lubuskiego Lata Filmowego – najstarszego polskiego festiwalu filmowego. Seanse, długie dyskusje, spotkania z twórcami - to prawdziwa gradka dla koneserów kina.

W Łagowie są też skarby nieodkryte, cuda natury i miejsca, które sam możesz uznać za perełki… Warto się o tym przekonać! 

 

Zdjęcia - Łagów

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie.

 

 

Lubuskie warto zwiedzić rowerem. Jeśli jesteś miłośnikiem dwóch kółek, to nie powinieneś narzekać na nudę i zajechać do Sulęcina, bo nie na darmo jest on nazywany Rowerową Stolicą Ziemi Lubuskiej.

Atrakcyjne przyrodniczo okolice Sulęcina tworzą wspaniałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Do przejechania jest aż 360 km ścieżek rowerowych! Najlepiej zaplanować podróż w czasie, kiedy odbywa się tutaj coroczny Międzynarodowy Zjazd Cyklistów – impreza nagrodzona w 2009 roku Lubuską Perłą Turystyczną w konkursie organizowanym przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną. Tu można spróbować swoich sił na krótszych i dłuższych trasach, mniej lub bardziej trudnych.

Jeśli nie interesuje Cię rywalizacja, możesz wyruszyć w podróż samodzielnie. Swoją podróż znacznij od samego Sulęcina. Drogi rowerowe na terenie miasta liczą sobie 14,9 km. Z kolei każdy szlak wokół miasta (tzw. "mała pętla") nie przekracza długości 20 km i stanowi idealny odcinek na 2-3 godzinną wycieczkę. Trzy „małe pętle” biegną wokół Sulęcina (trasa Głaźnika i Czerwonego Potoku, licząca 19 km; trasa Doliny Postomii - 20 km oraz trasa Ostrowska - 14 km) oraz przez szlaki tematyczne. Początek wszystkich szlaków rowerowych znajduje się na sulęcińskim rynku (Plac Czarnieckiego). Każda trasa może być pokonywana w obu kierunkach i każda z nich może być również wykorzystana do organizacji wycieczek całodniowych.

Jeśli wciąż czujesz niedosyt i głód jazdy to czekają na Ciebie trzy „duże pętle” (Lubniewicka, Łagowska i Słońska), każda o długości około 90 km! Długość szlaków rowerowych i ilość atrakcyjnych miejscowości znajdujących się na tych trasach gwarantuje Ci 2-3 tygodniowy aktywny urlop "w siodełku".

 

Sulęcińskie szlaki rowerowe:

 1. Szlak czerwony (Sulęcin – Żubrów, trasa 11,7 km)
 2. Bardzo atrakcyjny widokowo i przyrodniczo, jednocześnie trudny szlak ze stromymi podjazdami. Prowadzi obok szczytów najwyższych wzgórz, Dolinę Czerwonego Potoku, przy wąwozach znajdujących się na terenie Zespołu Przyrodniczo - Krajobrazowego "Uroczysko Lubniewsko".

 3. Szlak czarny (Wąwóz Długi – Rozdroże – Grodzisko, trasa 5,6 km)
 4. Atrakcyjny szlak o średnim stopniu trudności. Poruszając się tym szlakiem mijamy wąwozy, Dolinę Czerwonego Potoku oraz Stary Nasyp Kolejowy. Docieramy do Grodziska, gdzie znajdują się pozostałości po wczesnohistorycznym słowiańskim grodzie.

 5. Szlak żółty (Sulęcin – Łagów – Torzym, trasa 51,2 km)
 6. Szlak wiedzie przez tereny znajdujące się w granicach administracyjnych gmin Sulęcin i gminy Lubniewice.

 7. Szlak zielony (Sulęcin rondo – Wąwóz Sucha Rzeka, trasa 9,7 km)
 8. Bardzo atrakcyjny, a zarazem trudny szlak, pozwalający z innego profilu poznać "Uroczysko Lubniewsko". Prowadzi wzdłuż atrakcyjnych wąwozów oraz zgrupowania wzgórz Lubniewki.

 9. Szlak niebieski (Dookoła jeziora Lubniewsko, trasa 13,9 km)
 10. Szlak wiedzie przez tereny znajdujące się w granicach administracyjnych gmin Sulęcin i gminy Lubniewice.

   

Więcej informacji: http://www.sulecin.pl/pl/wypoczywaj-w-sulcinie/szlaki-turystyczne/102-szlaki-rowerowe.html