Rowelove lubuskie

W województwie lubuskim jest sporo miejsc, które warto odwiedzić rowerem. Już sam objazd jezior i parków krajobrazowych może być niezwykłą przygodą na dwóch kółkach.

 

Lubuskie to nie tylko bogactwo lasów, jezior, zieleni i historii, ale też szlaków rowerowych. W regionie jest już setki kilometrów dróg dla cyklistów i ciągle powstają nowe. Można też korzystać z leśnych szlaków, którymi w Lubuskim można jeździć bez końca. Podpowiadamy, gdzie warto wybrać się na rower nie tylko w czasie weekendu.

 

Lubuski ptasi raj

Park Narodowy „Ujście Warty” oraz obejmujący większy teren Park Krajobrazowy to duma i jedna z głównych atrakcji województwa lubuskiego. Rozlewiska są chętnie odwiedzane przez miłośników przyrody z całej Europy.

Walory przyrodnicze Parku Narodowego „Ujście Warty” tworzą idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej i pieszej. Park można zwiedzać przez cały rok, od świtu do zmierzchu, wyłącznie po udostępnionych do tego celu licznych ścieżkach. Wszystkie są wyposażone w tablice opisujące przyrodę wokół tras. Jedna z popularnych pieszych ścieżek nosi nazwę „Mokradła”. Bierze początek przy siedzibie Parku w Chyrzynie, wytyczona została na długości jednego kilometra. Ścieżkę „Ptasim Szlakiem” pokonać można pieszo lub rowerem. Zaczyna się i kończy na zachód od Słońska, umożliwia obserwację miejsc lęgowych ptaków wodnych i błotnych. Rowerzyści chętnie też podążają ścieżką przyrodniczo-historyczną „Na dwóch kółkach przez polder północny”. Jej długość wynosi prawie 32 km. Inna trasa dla cyklistów „W Nowej Ameryce” o długości 50 km wiedzie nie tylko wśród malowniczych pól i mokradeł ale też do wiosek fryderycjańskich zakładanych w XVIII w. po przeprowadzeniu wielkiej akcji osuszania mokradeł nad Wartą. Trasa ma charakter pętli, jej początek wyznaczono w Słońsku.

 

Rzeczpospolita Ptasia. Rowerem wzdłuż Warty i Noteci - przeczytajcie relację z wycieczki rowerowej na znanym blogu podróżniczym ZnajKraj

 

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy

Park o powierzchni ponad 5,3 tys. ha powstał, by chronić jedną z największych perełek krajobrazu całej Ziemi Lubuskiej. Jest nią polodowcowa rynna o długości 15 km. Na dnie rynny wiją się jeziora. Na przesmyku, pomiędzy dwoma jeziorami wznosi się Łagów – jedna z najpiękniejszych miejscowości w kraju i zarazem świetna baza wypadowa dla turystów na rowerach, którzy mają do dyspozycji bardzo dobrą infrastrukturę. Długość i atrakcyjność tras pozwala na spędzenie nawet wielodniowego urlopu na dwóch kółkach. Większość z nich przebiega istniejącymi drogami niskiej kategorii oraz duktami leśnymi i drogami polnymi. Ich łączna długość wynosi blisko 400 km. W gęstej sieci szlaków można zwiedzić takie turystyczne perełki, jak: Lubniewice, Ośno Lubuskie czy szlaki tematyczne „Świętego Jakuba”, „Joannitów”, „Uroczysko Lubniewsko” oraz „Szlak Romański”.

 

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy

Okolice Kłodawy, Strzelec Krajeńskich, Santoka i Deszczna to niemal w całości obszar na Równinie Gorzowskie, którą porasta głównie bór sosnowy. A w zagłębieniach terenu po dawnym lodowcu pozostało tam ponad 100 jezior. Puszcza Gorzowska na wspomnianej równinie to najatrakcyjniejszy przyrodniczo i turystycznie obszar leśny, gdzie spotkamy lasy bukowe, które rosnąc na pofałdowanych terenach wokół jezior tworzą bajkowy krajobraz. Przez puszczę wytyczono szereg szlaków turystycznych. Wśród nich warto wymienić rezerwat „Wilanów”, gdzie dominują imponujących rozmiarów buki i dęby, których wiek szacuje się na 200 – 300 lat czy rezerwat „Zdroiskie Buki” o pow. 75 ha. Rezerwaty te leżą nieopodal siebie, więc można ich zwiedzanie połączyć w całodniową wycieczkę.

Liczne szlaki rowerowe przecinające Puszczę Gorzowską oraz jej serce – Barlinecko–Gorzowski Park Krajobrazowy cieszą się dużą popularnością u rowerzystów, którzy często wybierają na początek swojej wycieczki miejscowość Kłodawa. Tam krzyżuje się więcej szlaków rowerowych niż w sąsiednim Gorzowie Wlkp.

Polecanymi szlakami rowerowymi są też drogi biegnące po wałach przeciwpowodziowych Warty. Można w ten sposób dostać się z Gorzowa do rezerwatu Santockie Zakole i malowniczej wsi Borek.

Dla wytrawnych miłośników dwóch kółek polecany jest też „Dankowski Szlak” od Strzelec Krajeńskich do Dankowa czy „Szlak Rezerwatów” - 40 km bardzo atrakcyjnej trasy o charakterze pętli.

 

Pszczewski Park Krajobrazowy

Malowniczość okolic Pszczewa i bogata sieć oznakowanych tras rowerowych przekłada się na dużą popularność wśród rowerzystów. Szlaki biegną po wąskich drogach asfaltowych jak i po wygodnych drogach polnych i leśnych. Można tu wyróżnić kilka z proponowanych tras. Pierwsza tzw. „leśna” biegnie przez duże kompleksy leśne wzdłuż ciągu rynnowych jezior na odcinku od Pszczewa do Trzciela. I dalej do malowniczej miejscowości Stara Jabłonka.

Inny trakt tzw. „sakralny” obfituje w przydrożne kapliczki i zabytkowe kościoły. Jej długość wynosi 40 km i wiedzie pośród łąk z Pszczewa przez Szarcz i dalej do Kuligowa, Żółwina, Kalska i Rokitna, gdzie warto zwiedzić sanktuarium.

 

Park Mużakowski

To kolejna, doskonała propozycja na weekend dla miłośników dwóch kółek. Bazą wypadową jest znajdująca się na granicy z Niemcami Łęknica. Park Mużakowski jako jeden z piętnastu obiektów w Polsce został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Przez Park, korytem Nysy Łużyckiej, przebiega polsko-niemiecka granica. Jego obszar, obejmujący łącznie przeszło 700 ha, podzielony jest asymetrycznie rzeką pomiędzy niemiecki Bad Muskau (Saksonia) i polską Łęknicę. Po niemieckiej stronie znajduje się centralna część założenia z głównymi budynkami, ogrodami i pleasuregroundem, po polskiej zaś rozległy naturalistyczny park (ok. 500 ha). Obie części łączą dwa mosty parkowe, Most Podwójny oraz Most Angielski. To prawdziwe dzieło sztuki i największa atrakcja turystyczna regionu oraz obowiązkowy punkt programu wycieczek. Teren parku i jego szerokie aleje gruntowe to też raj dla rowerzystów.

 

Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa

Łuk Mużakowa to jeden z czterech na świecie geoparków transgranicznych zaliczonych przez UNESCO do listy geoparków światowych.

Na terenie parku krajobrazowego jest około 110 zbiorników, które powstały w wyniku działalności górniczej. Mają one różną, zaskakująca barwę. Od turkusowo-niebieskich po pomarańczowe, czerwone czy brunatne. Na terenie Parku znajduje się geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”. To około 5-kilometrowa trasa (pomiędzy Łęknicą a wsią Nowe Czaple), która w bezpieczny i wygodny sposób pozwala na zapoznanie się z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego. Obszar, przez który przebiega, był kiedyś silnie zdegradowany, powstały tam zbiorniki kwaśnych wód kopalnianych. Dziś, po zakończeniu górnictwa i rekultywacji, to miejsce jest jedną z największych atrakcji województwa lubuskiego. Ścieżkę można pokonać rowerem, pieszo lub z kijkami do nordic walking. Po drodze można wejść na wieżę widokową, z której jest zachwycający widok na lasy, pogranicze oraz znajdujące się u stóp budowli Jezioro Afryka.

 

Szlak rowerowy Odra-Nysa. Rowerem wzdłuż granicy - przeczytajcie relację z wycieczki rowerowej na znanym blogu podróżniczym ZnajKraj