Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńPozytywne emocje

Pałace, zamki i dwory województwa lubuskiego

Dzisiejsze województwo lubuskie to dziedzictwo kulturowe pogranicza, gdzie obok siebie żyli Polacy i Niemcy, tu ścierały się religie, kierunki w architekturze oraz trendy w sztuce i literaturze. Tu każdy pałac, zamek i dwór to cel do eksploracji historii.
 
W regionie lubuskim znajduje się prawie 4 tys. zabytków, co sprawia, że pod względem ich liczby województwo znajduje się na ósmym miejscu w Polsce. To m.in. pałace, zamki, dwory, folwarki oraz parki pałacowe.
 
W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu (rezydencja wzniesiona na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina w XVII w., to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce, otoczona urokliwym parkiem), Pałac w Mierzęcinie (zbudowano w latach 1861 – 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow, w latach 1999 - 2001 staraniem nowych właścicieli gmach pałacu poddano gruntownej renowacji), Zamek Królewski w Międzyrzeczu (wzniesiony w ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu z IX w., zamek jest otoczony fosą, wokół znajduje się także park z XIX w.), wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, w którym rezydowały wojska francuskie z Napoleonem na czele, późnobarokowy pałac w Bojadłach czy zamek w Łagowie zbudowany przez Joannitów w 1350 r.
Jednym z zabytków, który niedawno został udostępniony turystom, jest tzw. Nowy Zamek w Lubniewicach, zbudowany na początku XX wieku w stylu eklektycznym w sąsiedztwie tzw. Starego Zamku. Początkowo był on siedzibą połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. Oba zamki wraz z Bażantarnią i Kordegardą oraz 10-hektarowym parkiem składają się na zespół pałacowo-parkowy w Lubniewicach. Atutem tego miejsca jest jego położenie: tuż nad wodami jeziora Lubiąż, w przepięknym parku i urokliwej miejscowości. Po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła z internatem dla sierot po zamordowanych nauczycielach, później – ośrodek wczasowy. To właśnie w nim lekarzem była Michalina Wisłocka, a po latach w jego murach nakręcono film „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Właścicielem pałacu jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, Ambasador Województwa Lubuskiego.
 
Pałace w Mierzęcinie, Wiechlicach, Wiejcach, Ojerzycach, Osowej Sieni czy Brzeźnicy to już dziś hotele z wieloma atrakcjami dla turystów.
 
Atrakcją regionu jest także np. opactwo Augustianów w Żaganiu z barokowymi działami sztuki czy dawne sanatorium w Trzebiechowie, którego wystrój i wyposażenie dwóch głównych budynków zespołu tj. budynku dla pensjonariuszy i budynku administracyjno-mieszkalnego, zwanego „Domem Lekarza”, zrealizowano w oparciu o projekty belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde. To jedyny przykład jego twórczości na terenie Polski.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

10Galeria zdjęć: Pałace, zamki i dwory województwa lubuskiego

Dlatego lubuskie jest warte zachodu!

Lubuskie to jeden z najciekawszych regionów w Polsce. W połowie zalesiony, z 500. jeziorami, obiektami klasy UNESCO i niezwykłymi zabytkami. Oto 10 powodów, by odkryć lubuskie o każdej porze roku.
 
Park Mużakowski
Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park w stylu angielskim. Założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. W 2004 r. został uznany za dobro Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Mużakowski ma powierzchnię ponad 700 hektarów. Jest położony w dolinie Nysy Łużyckiej, na terenie Parku Krajobrazowego „Łuk Mużakowa” w centrum Geoparku „Łuk Mużakowa”. Najciekawsze turystycznie miejsca znajdują się w pobliżu Bad Muskau w Saksonii oraz lubuskiej Łęknicy. Po stronie niemieckiej zlokalizowana jest jego centralna część, z zabudowaniami rezydencjalnymi i ogrodami. Po stronie polskiej znajduje się natomiast naturalistyczny park o powierzchni ok. 500 hektarów. Obie części łączą dwa mosty: Podwójny oraz Angielski.
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony to imponujący system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć ciekawe obiekty militarne oraz największe podziemia fortyfikacyjne na świecie. W MRU znajduje się także unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników. MRU rozciąga się na odcinku około 100 km, od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że podziemne korytarze mają w tym miejscu ok. 35 km długości.
 
Park Narodowy Ujście Warty
Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8 tys. ha, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi jedną z najważniejszych w Polsce ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem.
Ujście Warty to również miejsce o wyjątkowo ciekawej historii. W okolicach można napotkać ślady po tajemniczych zakonach joannitów i templariuszy oraz liczne fortyfikacje, w tym pozostałości po potężnych zabudowaniach twierdzy kostrzyńskiej. Walory krajobrazowe Parku sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla turystów. Nadwarciańskie rozlewiska przyciągają ornitologów i miłośników przyrody, a park można też zwiedzić na rowerze.
 
Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła
Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła znajdują się świątynie w Chlastawie, Klępsku i Kosieczynie, które powinny szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej. Szlak ma długość około 23 km.
Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. Najstarszym elementem wyposażenia jest wykonany około 1500 roku ołtarz w formie tryptyku, z rzeźbą Madonny z Dziecięciem. Około 1613 roku we wnętrzu kościoła powstały malowidła ścienne przedstawiające Sąd Ostateczny oraz sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W 2017 r. kościół w Klępsku został uznany za Pomnik Historii.
Kościół filialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie wzniesiono w 1637 roku i uznaje się go za zabytek klasy „0”. Wraz z bramą-dzwonnicą i dawnym cmentarzem tworzy przepiękny zespół sakralny o niepowtarzalnych walorach historycznych.
Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie powstał około roku 1408 i jest - po kościele w Tarnowie Pałuckim - drugim co do starszeństwa drewnianym kościołem na ziemiach polskich.
 
Park Miłości im. Michaliny Wisłockiej w Lubniewicach
Przy Starym Zamku w Lubniewicach, nad jeziorem Lubiąż, znajduje się Park Miłości im. dr. Michaliny Wisłockiej, autorki słynnej „Sztuki kochania”. Park przecina kanał łączący Jezioro Lubiąż z Jeziorem Krajnik. Nad kanałem powstał mostek, na którym zakochane pary wieszają kłódki. Przy parkowych alejkach ustawiono kilkanaście drewnianych rzeźb przedstawiających przytulające się pary, a wśród dorodnych drzew można odpocząć na ławeczce miłości.
Lubniewice to turystyczna miejscowość położona wśród jezior i lasów. Od lat jest popularnym miejscem wypoczynku wśród Lubuszan i mieszkańców innych regionów naszego kraju. Znajduje się tam kilka ośrodków wypoczynkowych, SPA oraz Zamek Książąt Lubomirskich.
 
Turystyka wodna
Województwo lubuskie nazywane jest często „krainą pięciuset jezior”, choć w rzeczywistości jest ich około sześciuset! Ich ogólna powierzchnia to 13,4 tys. ha. Największe w regionie jest Jezioro Sławskie o powierzchni 8,28 km kw. Niezwykle popularne są także jeziora: Łagowskie, Niesłysz czy tzw. Lubuskie Mazury na północy regionu, a więc jeziora Lipie, Słowa i Osiek.
Województwo przecinają liczne szlaki kajakowe, ponadto działają dobrze wyposażone ośrodki żeglarskie. Miłośnicy kajakarstwa mają do dyspozycji stanice i wypożyczalnie sprzętu. Mniejsze rzeki o brzegach porośniętych gęsto lasem, a także połączone kanałami jeziora stanowią szlaki o różnej długości i zróżnicowanym stopniu trudności, które tworzą idealne warunki dla wypraw z kajakiem.
Jeziora są także rajem dla wędkarzy. W lubuskich wodach występuje ponad 50 gatunków ryb z 80 występujących w całej Polsce!
 
Geopark Łuk Mużakowa
To jedyny w Polsce geopark będącym od 17 września 2011 r. członkiem Sieci Geoparków Europejskich UNESCO. Obejmuje on unikatową w skali europejskiej u-kształtną strukturę geologiczną powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Rozciąga się ona na terenie Polski, w powiecie żarskim, gminach Łęknica, Trzebiel, Tuplice i Brody, oraz na ternie Niemiec w Brandenburgii i Saksonii.
Posiada ona charakterystyczne, dla obszarów zaburzeń lodowcowych, ułożenie warstw. Znajdujące się w jej obrębie pokłady węgli brunatnych i innych skał, ułożone są niemal pionowo budując zróżnicowane formy geologiczne. Płytkie położenie wyciśniętych pokładów węgla umożliwiało rozwój podziemnego i odkrywkowego górnictwa węgli brunatnych i kopalin towarzyszących, który trwał tutaj ponad 110 lat. Obecnie najbardziej widoczną pozostałością dawnej działalności górniczej i przetwórstwa kopalin są bardzo liczne w obszarze Łuku Mużakowa zbiorniki kwaśnych wód pokopalnianych. Tworzą one unikatowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne, z którym związany jest specyficzne środowisko przyrodnicze.
Unikatowe fenomeny geologiczne prezentowane są w geoparku, po polskiej i niemieckiej stronie dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”, znajdująca się pomiędzy Łęknicą i Nowymi Czaplami.
 
Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze
Centrum zostało otwarte w październiku 2015 r. W Zaborze działa też największa, licząca 35 ha, samorządowa winnica w Polsce. Swoje uprawy prowadzi tutaj 13 winiarzy. Głównym celem stworzenia Lubuskiego Centrum Winiarstwa był rozwój marki oraz potencjału turystycznego województwa lubuskiego, a także budowanie tożsamości regionalnej, integracja środowisk winiarskich oraz odradzanie tradycji związanych z uprawą winorośli i produkcją wina na tych terenach. Centrum spełnia funkcję reprezentacyjną, turystyczną, rekreacyjna oraz muzealną i stanowi bazę naukowo-dydaktyczną umożliwiającą kształcenie studentów na kierunku winiarskim. To również ważne zaplecze w procesie naukowo-badawczym w zakresie enologii.
 
Szlak Wina i Miodu
Zwiedzenie szlaku to niepowtarzalna okazja do poznania lubuskiej tradycji oraz skosztowania smakowitych produktów regionalnych. W malowniczych winnicach nie tylko można degustować lubuskie wina, tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, ale także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic.
 
Pałace, zamki i dwory
Dzisiejsze województwo lubuskie to dziedzictwo kulturowe pogranicza, gdzie obok siebie żyli Polacy i Niemcy, tu ścierały się religie, kierunki w architekturze oraz trendy w sztuce i literaturze. Tu każdy pałac, zamek i dwór to cel do eksploracji historii. W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu, Pałac w Mierzęcinie Zamek Królewski w Międzyrzeczu, wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, późnobarokowy pałac w Bojadłach, Zamek Książąt Lubomirskich w Lubniewicach czy zamek w Łagowie zbudowany przez Joannitów w 1350 r.
Atrakcją regionu jest także np. opactwo Augustianów w Żaganiu z barokowymi działami sztuki czy dawne sanatorium w Trzebiechowie, którego wystrój i wyposażenie dwóch głównych budynków zespołu tj. budynku dla pensjonariuszy i budynku administracyjno-mieszkalnego, zwanego „Domem Lekarza”, zrealizowano w oparciu o projekty belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde. To jedyny przykład jego twórczości na terenie Polski.
 

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Już od X wieku krajobraz ziem lubuskich upiększały liczne winnice. Pogoda w naszym regionie nie jest tak łagodna, jak w winiarskich regionach Francji czy Włoch, ale odpowiednie, pagórkowate ukształtowanie terenu zapewnia dobre nasłonecznienie stoków, co przekłada się na udane zbiory.
 
Lubuskie to Polska Toskania. Znajdziecie tu kilkadziesiąt pięknie położonych winnic, wina przygotowywane ze starych, rosnących tu od setek lat szczepów oraz winiarskie wydarzenia.
 
Zwiedzanie winiarskiego szlaku (można odwiedzić nawet kilkadziesiąt winnic na południu i północy regionu) zacznijcie od Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze (https://centrumwiniarstwa.pl). Znajduje się ono u stóp wzgórza, na którym rozciąga się największa - licząca 35 ha - samorządowa winnica w Polsce. Centrum zostało otwarte w październiku 2015 r. i jest to jedyne „żywe” muzeum wina w Polsce. Wewnątrz budynku można zapoznać się z tradycjami winiarskimi na Ziemiach Lubuskich, zobaczyć jak produkowane jest wino oraz poznać pozostałe atrakcje turystyczne regionu. Na zewnątrz, Centrum zaprasza specjalnie przygotowanymi miejscami do odpoczynku, gdzie mile widziani są też rowerzyści. Przed budynkiem znajduje się parking. Lubuskie Centrum Winiarstwa można zwiedzić przy pomocy multimedialnego przewodnika w trzech wersjach językowych (polskiej, niemieckiej i angielskiej). W trakcie roku w Centrum odbywa się wiele imprez winiarskich, z Lubuskim Festiwalem Otwartych Piwnic i Winnic oraz Winobraniem na Winnicy na czele. Centrum służy również integracji środowiska winiarskiego, stanowi bazę do nauki enologii dla studentów, jest punktem informacji turystycznej.
 
Uprawa winorośli na Środkowym Nadodrzu to setki lat tradycji. Najwięcej winnic było skupionych w okolicach Zielonej Góry, Gubina, Krosna Odrzańskiego, Sulechowa i Babimostu. Najdłużej istniały winnice w Zielonej Górze, gdzie ostatnią z nich – w celu produkcji wina – uprawiano aż do 1977 r. Większość współczesnych winnic – a jest już ich ponad 100 – założono w ciągu ostatnich kilkunastu lat, choć kilka z nich jeszcze w latach 80. XX wieku. Zainteresowanie zakładaniem winnic rozpoczęło się w 2002 r. i trwa do dziś, a kamieniem milowym w odradzaniu winiarstwa jest właśnie powstanie Samorządowej Winnicy i Lubuskiego Centrum Winiarstwa.
 
W malowniczych lubuskich winnicach nie tylko można degustować wina tak szlachetnych odmian jak Regent, Pinot Noir, Traminer, Saint Laurent oraz specjałów bazujących na winogronowych produktach, ale także posłuchać, z jaką dumą o swoich osiągnięciach w uprawie winorośli opowiadają właściciele winnic.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

9Galeria zdjęć: Lubuskie winnice

Lubuskie na weekend

Winnicowy krajobraz Toskanii, park wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, system podziemnych fortyfikacji porównywany do Linii Maginota, morena czołowa widziana z kosmosu czy unikalny w skali europejskiej obszar ornitologiczny – takie jest Lubuskie! Warte zachodu i idealne na weekendową turystykę.
 
Przez weekend w Lubuskiem można zostać enoturystą, eksplorować militarne podziemia, podziwiać unikatowe tereny geologiczne lub zwiedzić jedyny taki w tej części Europy park! Wystarczy wsiąść w samochód, na rower lub w samolot, bo region ma regularne połączenie ze stolicą.
 
Zgodnie z legendą Bachus, bóg wina i winorośli, poniósł śmierć z rąk tytanów, a jego krew zrosiła wybrzeża Morza Śródziemnego, Francję, okolice Renu i Mozeli. Kilka zbłąkanych kropel spadło także w okolice południowej i zachodniej Polski. Wszędzie tam rozrosły się wspaniałe winorośle. To jedynie legenda…, ale prawdą jest, że już od X wieku krajobraz ziem lubuskich upiększały liczne winnice. Pogoda w naszym regionie nie jest tak łagodna, jak w winiarskich regionach Francji czy Włoch, ale odpowiednie, pagórkowate ukształtowanie terenu zapewnia dobre nasłonecznienie stoków, co przekłada się na udane zbiory. Lubuskie to Polska Toskania. Znajdziecie tu kilkadziesiąt pięknie położonych winnic, wina przygotowywane ze starych, rosnących tu od setek lat szczepów oraz winiarskie wydarzenia. Zwiedzanie winiarskiego szlaku (można odwiedzić nawet kilkadziesiąt winnic na południu i północy regionu) zacznijcie od Lubuskiego Centrum Winiarstwa w Zaborze, które znajduje się w sąsiedztwie największej samorządowej winnicy w Polsce. Zapoznajcie się w Centrum ze ścieżką dydaktyczną, obejrzyjcie materiały multimedialne, weźcie mapę i ruszajcie na szlak!
 
Więcej informacji znajdziecie na stronie Lubuskiego Centrum Winiarstwa
 
Przygraniczna Łęknica, położona na południu województwa, jest jedyną gminą w Polsce, która na swym terenie ma dwa obiekty o klasie UNESCO: wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Park Mużakowski oraz posiadający certyfikat UNESCO Geopark Łuk Mużakowa (jedyny w Polsce geopark będącym członkiem Sieci Geoparków Europejskich oraz największa w Europie morena czołowa, widoczna z kosmosu). Park Mużakowski to największy w Polsce i Niemczech krajobrazowy park w stylu angielskim. Założony w pierwszej połowie XIX wieku przez pruskiego arystokratę, księcia Hermanna von Pückler-Muskau, należy do najwybitniejszych osiągnięć europejskiej sztuki ogrodowej. Park leży w dolinie Nysy Łużyckiej, a rzeka naturalnie dzieli go na część polską (Łęknica) i niemiecką (Bad Muskau). Po stronie niemieckiej zlokalizowana jest jego centralna część, z zabudowaniami rezydencjalnymi i ogrodami. Po stronie polskiej znajduje się natomiast naturalistyczny park o powierzchni ok. 500 hektarów. Obie części łączą mosty: Podwójny oraz Angielski. Wstęp jest wolny. Park jest dostępny przez całą dobę, można go zwiedzać na rowerze.
Z kolei transgraniczny - bo podobnie jak Park Mużakowski znajduje się zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej - Geopark Łuk Mużakowa obejmuje unikatową w skali europejskiej u-kształtną strukturę geologiczną powstałą w efekcie działalności lodowców skandynawskich. Największą atrakcją Geoparku są różnokolorowe jeziora, które powstały w wyniku wydobycia węgla brunatnego (kopalnia działa tam ponad 100 lat). Zbiorniki tworzą unikatowe w skali kraju pojezierze antropogeniczne. Unikatowe fenomeny geologiczne można zwiedzić pieszo lub na rowerze dzięki licznym ścieżkom geoturystycznym, z których najbardziej atrakcyjna jest ścieżka „Dawna kopalnia Babina”.
 
Międzyrzecki Rejon Umocniony to największe podziemia fortyfikacyjne na świecie! Imponujący system umocnień został stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Można w nim znaleźć obiekty militarne, w MRU znajduje się też unikalny rezerwat nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników. MRU to około 100-kilometrowy odcinek umocnień, który rozciąga się od okolic Skwierzyny przez Kaławę, Wysoką, Boryszyn na południe do Odry. Jego główną częścią jest system tuneli wybudowanych w okolicach Międzyrzecza. Szacuje się, że podziemne korytarze mają w tym miejscu około 35 km długości. Turyści mogą zwiedzać część obiektów MRU. Jedna z ciekawych, podziemnych tras, znajduje się w Pniewie, gdzie możemy również zwiedzić skansen sprzętu wojskowego oraz salę wystawową, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU. Inna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów. Ze względu na ochronę nietoperzy większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim – od kwietnia do października. Za to część korytarzy można zwiedzić także rowerem.
 
Park Narodowy „Ujście Warty” jest wyjątkowo cennym ornitologicznie obszarem o powierzchni ponad 8 tys. ha, na którym znajdują się unikalne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe, rozległe łąki i pastwiska. Całość stanowi jedną z najważniejszych w Polsce ostoję ptaków wodnych i błotnych. Na obszarze Parku stwierdzono obecność około 270 gatunków ptaków, z czego 26 należy do rzadkich lub zagrożonych wyginięciem.
 
Park powstał 1 lipca 2001 roku w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na jego krajobraz składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zaroślami wierzbowymi. Przez środek Parku przepływa rzeka Warta, dzieląc go na tzw. Polder Północny oraz część południową – położoną w obrębie Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. Obszar ten ze względu na swoją niedostępność bardzo długo pozostawał praktycznie niezamieszkały. Dopiero w drugiej połowie XVIII w. rozpoczęły się tam prace regulacyjno-melioracyjne na szeroką skalę. Ujście Warty to również miejsce o wyjątkowo ciekawej historii. W okolicach można napotkać ślady po tajemniczych zakonach joannitów i templariuszy oraz liczne fortyfikacje, w tym pozostałości po potężnych zabudowaniach twierdzy kostrzyńskiej.
 
Walory krajobrazowe Parku sprawiają, że jest on doskonałym miejscem dla turystów. Szczególnie chętnie odwiedzane są nadwarciańskie rozlewiska, które przyciągają ornitologów i miłośników przyrody. W Parku organizowanych jest szereg wycieczek krajoznawczych, zarówno pieszych jak i rowerowych.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: Lubuskie na weekend

Tegoroczny Jarmark jeszcze lepszy!

Podobnie jak w zeszłym roku, 10 grudnia br., na placu przed szprotawskim ratuszem został zorganizowany przedświąteczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Pomimo zimowej pory, dopisała ciepła i słoneczna pogoda, co przyciągnęło wielu odwiedzających, szukających wyjątkowych prezentów pod choinkę.
Kiedy przed rokiem organizowaliśmy Jarmark nie sądziliśmy, że spotka się on z tak bardzo dużym odzewem i że Jarmark wpisze się w kalendarz szprotawskich imprez – W tym roku, obok parafii i organizacji przykościelnych, znów zgłosiły się licznie szkoły, przedszkola oraz lokalne organizacje pozarządowe. W sumie na placu wystawiły się 32 stoiska (o 9 więcej niż poprzednio).
Różnorodność oferowanych produktów sprawiła, że każdy szukający mógł znaleźć coś interesującego dla siebie: piernikowe cuda, magiczne choinki, koronkowe gwiazdeczki, ceramikę ozdobioną metodą de coupage, lokalne świece, sianko na wigilijne stoły oraz uśmiechnięte anioły, których zadaniem będzie strzec nasze domostwa przez następny rok. Były pyszne ciasta, pierogi z kapustą, barszczyk oraz grochówka i żurek z kuchni polowej.
Nie zabrakło również strawy duchowej – mali i duzi artyści śpiewali kolędy na scenie.
Burmistrz Szprotawy Józef Rubacha raz jeszcze dziękuje serdecznie wszystkim współorganizatorom i wystawcom za wspaniale przygotowane stoiska oraz za zaangażowanie i pomysłowość, jakimi wykazali się przy wykonaniu świątecznych dekoracji i potraw.

Lubuskie obiekty kultury z pozytywną opinią ministerstwa

Sześć lubuskich projektów z zakresu kultury z 15 rekomendowanych przez zarząd województwa do Kontraktu Terytorialnego otrzymało pozytywną opinię Ministerstwa Kultury i ma szansę na realizację. - Cieszymy się, bo to są projekty o dużym znaczeniu dla regionu. Poproszono nas o uzupełnienie fiszki projektów i teraz czekamy na ostateczną decyzję Ministerstwa Rozwoju. Mam nadzieję, że wszystkie wybrane projekty otrzymają dofinansowanie –  komentuje marszałek Elżbieta Anna Polak.
czytaj dalej

Konkurs LUBUSKA ZGADUJ ZGADULA

Konkurs LUBUSKA ZGADUJ ZGADULA zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału i wspólnej zabawy.
czytaj dalej

CZAS NA BLASK Konkurs Młodych Talentów

CZAS NA BLASK Konkurs Młodych Talentów
Konkurs Młodych Talentów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych CZAS NA BLASK jest złożony z dwóch etapów. Na I etap PRZEGLĄD TALENTÓW organizatorzy zapraszają 16 marca.
 
 
czytaj dalej

Centrum Przyrodnicze - dotknij nauk

Jaką siłę ma dźwięk, jak bije ludzkie serce, jak powstają chmury, czy mam silny uścisk? Na te i szereg innych pytań odpowiedź można znaleźć od dziś w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze, które wraz z planetarium WENUS stanowić będzie Centrum Nauki Keplera. To miejsce, które pozwoli na zgłębianie tajemnic oraz aktywne poznawanie otaczającego nas świata. - To kolejn miejsce, gdzie nasze dzieci będą miały możliwość rozwoju swoich zainteresowań - mówił podczas otwarcia Centrum członek zarządu Bogdan Nowak.
czytaj dalej

Dni Województwa Lubuskiego - Zielona Kraina Nowoczesnych Technologii 19, 26-28.06

Ostatnie dni czerwca eksplodują niesamowitą dawką atrakcji związanych z nowoczesnymi technologiami a także dobrą muzyką. Wszystko za sprawą Dni Województwa Lubuskiego, które odbędą się w dniach: 19, 26-28 czerwca 2015 w Zielonej Górze. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest innowacyjność. Zapraszamy do "Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologiigdzie czeka na was wyśmienita zabawa.
czytaj dalej
1 2