Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeń



Czy wiesz, że

Lubuskie bunkry to nie tylko MRU?

Ziemia Lubuska usłana jest różnorakimi bunkrami a najbardziej znanym tego przykładem jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, który zawdzięcza swoją sławę ponad 30 km. podziemnych korytarzy, zamieszkiwanych obecnie przez 30 tysięcy nietoperzy spośród 12 gatunków. 
czytaj dalej

z Gorzowem Wlkp. związany był twórca marsza "Alte Kameraden" ?

Carl Teike urodizł się 5 lutego 1854 roku w Dąbiu, a zmarł 28 maja 1922 roku w Gorzowie Wielkopolskim). Teike jest twórcą m.in. jednego z najpopularniejszych, marsza "Alte Kameraden" - czyli Starzy Towarzysze (Przyjaciele). Grał na oboju w orkiestrze wojskowej pułku grenadierów w Ulm (Niemcy). W 1889 roku skomponował swoje największe dzieło marsz, którego partyturę pokazał kapelmistrzowi orkiestry. 
czytaj dalej

w regionie urodził się słynny matematyk Bartolomeo Pitiscus ?

Bartłomiej (Barthélemy, Bartholomeo, Bartholomäus) Pitiscus, żył na przełomie XVI i XVII w.  – matematyk, astronom i teolog kalwiński. Jako pierwszy użył terminu Trygonometria. Jego imieniem nazwany jest krater na Księżycu.
czytaj dalej

w Gorzowie Wlkp. działała cygańska poetka ?

Druga połowa listopada 2013 r. to będzie ciekawy czas dla wszystkich Lubuszan. W trakcie cyklu "Tydzień z Papuszą" będzie można poznać twórczość tej znanej cygańskiej poetki.
 
 
czytaj dalej

Georg Philipp Telemann tworzył w Żarach w XVIII w. ?

W sierpniu 1704 roku stanął w "Hotelu de Pologne" 23 - letni magister praw Georg Philipp Telemann, bardziej znany jako Dyrektor Collegium Musicum i organista przy lipskim kościele świętego Mateusza niż jako "adeptus iurisprudebtiae". Telemann przybył do Żar bezpośrednio z Lipska na zaproszenie hrabiego Promnitza, dworzanina Augusta II, króla polskiego. Osiągnął już znaczną sławę jako kompozytor i dyrygent; cieszył się przyjaźnią i poparciem wielkiego Buxtehudego z Lubeki. W podróży do Żar towarzyszył Telemannowi Andreas Gottlob von Maks, właściciel Jezior Dolnych koło Brodów Żarskich, szambelan królewski i burgrabia żarski. Promnitza w Żarach nie było. Przebywał wraz z królem w Polsce.
czytaj dalej

zakończono remont „perełki z Kosieczyna”

Aż do grudnia 2006 roku uważano, że Kościół pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie pochodzi z XVI wieku a jego budowę rozpoczęto w 1406 roku.
czytaj dalej

w Gościkowie - Paradyżu (Paradies) modlił się franciszkanin Gereon Goldmann ?

Ksiądz Gereon Goldmann to franciszkanin, który żył w latach 1916 - 2003 i pochodził z Niemiec.  W swojej książce pod polskim tytułem "Franiciszkanin z SS" niem. Tödliche Schatten - tröstendes Licht (Ein Franziskaner in Uniform) opowiada on o własnych, nieprawdopodobnych wojennych przeżyciach. W swojej książce młody Gereon wspomina o pobycie w okolicach Kaławy, Jordanowa i Paradyża w ośrodku szkolenia wojskowego (tzw. Regenwürmerlager (pol. Baza Dżdżownic - dzisiejszej Kęszycy Leśnej).
 
czytaj dalej

w Wojnowie mieszkał dziadek króla Holandii ?

Książę Bernhard zur Lippe - Biesterfeld (ur. 29 czerwca 1911 w Jenie, zm. 1 grudnia 2004 w Utrechcie) to niemiecki arystokrata, mąż byłej królowej Holandii Juliany, ojciec byłej królowej Beatrycze i dziadek obecnego króla Holandii Wilhelma Aleksandra. 
czytaj dalej

przez Lubuskie przebiega południk 15 E ?

Lubuskie - tu jest czas dla Polski

Czas środkowoeuropejski (po ang. Central European Time, CET) – to strefa odpowiadająca czasowi słonecznemu południka 15°E, który różni się o 1 godzinę od uniwersalnego Greenwich. 
czytaj dalej

w Łagowie urodził się noblista ...

Gerhard Domagk (ur. 30 października 1895 w Łagowie, zm. 24 kwietnia 1964 w Burgbergu k. Königsfeldu) – niemiecki lekarz patolog i mikrobiolog. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny w 1939.
czytaj dalej
1 2