Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńSzlaki wodne

Projekt MDW E 70 i Międzynarodowa Droga Wodna E 70

Turystyka wodna w Polsce coraz śmielej wkracza na rzeki i kanały. I nic dziwnego, bo polskie drogi wodne są jednymi z najdłuższych i najbardziej urokliwych w Europie. Jedynie Finlandia, Niemcy, Francja i Holandia mogą pochwalić się większą niż Polska długością żeglownych dróg wodnych.
 
W 1996 roku z sieci 36 tys. km śródlądowych dróg wodnych wydzielono kilkanaście szlaków, które docelowo mają połączyć setki portów w całej Europie. Nadano im status międzynarodowych dróg wodnych. Jedna z nich Międzynarodowa Droga Wodna E 70 (MDW E 70) z Antwerpii (Belgia) do Kłajpedy (Litwa) przebiega m.in. przez województwo lubuskie. Od kilku lat marszałkowie pięciu województw (lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego) podejmują działania, których celem jest rozwijanie tego szlaku. Projekt rewitalizacji i promocji polskiego odcinka Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 ma na celu: rozwój żeglugi jachtowej śródlądowymi i morskimi statkami żaglowymi oraz motorowymi na drodze E- 70 i wodach Zalewu Wiślanego, rozbudowę infrastruktury portowej i zaplecza turystycznego, uatrakcyjnienie turystyki zbiorowej poprzez umożliwienie zwiedzania obiektów o wysokich walorach kulturowych  i przyrodniczych, usytuowanych w pobliżu szlaków wodnych.
Etap MDW E 70 w województwie lubuskim obejmuje łącznie 123 kilometry: odcinek Warty - 70 km, odcinek Noteci - 47 km , odcinek Odry - 6 km. Najważniejsze miasta i miejscowości leżące wzdłuż drogi wodnej  to: Kostrzyn nad Odrą, Gorzów Wielkopolski, Santok, Drezdenko.
 
Więcej informacji na stronie: Międzynarodowa Droga Wodna E 70
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki