Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeń



Szlaki tematyczne

Szlak starej kolejki Zielona Góra - Szprotawa

To jeden najciekawszych szlaków tematycznych (dawne zabytki techniki) w województwie lubuskim.
czytaj dalej

Lubuski Szlak Architektury Obronnej

Lubuski Szlak Architektury Obronnej zwany też „Szlakiem Militarnym”

Szlak prezentuje wybrane atrakcje turystyczne szeroko związane z militarną historią regionu. Prowadzi przez urozmaicone tereny Lubuskiego, przez różne epoki, w których powstawały i traciły swoją świetność poszczególne miejsca na szlaku. Ma około 220 km długości.
 
czytaj dalej

Szlak śladami Johannesa Keplera w Żaganiu

Johannes Kepler (1571-1630) - słynny niemiecki astronom był związany także z Żaganiem. W latach 1628-1630 mieszkał on tu i pracował. W Żaganiu Kepler dokończył pisanie pierwszej na świecie książki fantastyczno-naukowej „Somnium, seu opus posthumum de astronomia lunari” - pol.: Sen, czyli wydane pośmiertnie dzieło poświęcone astronomii księżycowej”, która ukazała się dopiero w 2004 r.
czytaj dalej

Szlak Wielkiej Ucieczki w Żaganiu

Szlak powstał w Żaganiu, gdzie w okresie II wojny światowej funkcjonowały obozy jenieckie. Na szlaku znajduje się obecnie 11 punktów które są związane z wydarzeniem, które miało miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Była nim ucieczka jeńców alianckich z niemieckiego obozu Stalag Luft III przeznaczonego w większości dla alianckich lotników. Kopanie tuneli rozpoczęto niemal rok wcześniej. Najsłynniejszy z nich o nazwie „Harry”, którym z obozu uciekło osiemdziesięciu więźniów, miał ponad sto metrów długości i biegł na głębokości 10 metrów. Tunel Harry został wykonany profesjonalnie gdyż posiadał nawet oświetlenie, wentylację i wagonik, poruszający się po drewnianych szynach.
 
czytaj dalej

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Umownie nazwany szlak kościołów drewnianych Regionu Kozła ma charakter typowo edukacyjny i skierowany jest do miłośników pięknej architektury ludowej. W skład szlaku wchodzą trzy kościoły: w Klępsku, Kosieczynie i w Chlastawie. Szlak ma długość ok. 23 km i najlepiej zwiedzać go samochodem lub rowerem.
czytaj dalej

Szlak Czterech Pancernych i.... psa w Żaganiu

Wiosną 1965 roku w Żaganiu pojawiła się ekipa filmowa realizująca serial “Czterej pancerni i pies” w reżyserii Konrada Nałęckiego. W mieście nad Bobrem a także w kilku okolicznych miejscowościach zrealizowano większość ujęć plenerowych do tzw. I serii (czyli pierwszych ośmiu odcinków) kultowego już dziś filmu.
czytaj dalej

Lubuski Szlak Organowy

Wielbicielom muzyki polecamy Lubuski Szlak Organowy. To niecodzienna oferta podróży skierowana do osób pragnących poznać interesujące obiekty dziedzictwa kulturowego, jakimi są organy piszczałkowe znajdujące się w kościołach województwa lubuskiego.
czytaj dalej

Szlak Bachusików w Zielonej Górze

  • 30-09-2013
  • Autor: Jarosław Wnorowski
  • drukuj
Bachusiki to małe figurki przedstawiające dzieci Bachusa, które są ustawiane w różnych częściach miasta. dzieki temu tworzą swoisty szlak do spacerów po Zielonej Górze i zwiedzenia zabytków miasta.
 
Bachusiki mają także nieoficjalną stronę internetową www.bachusiki.cba.pl gdzie można znaleźć ich opisy, zdjęcia, mapki i legendę.
Pobierz mapki

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

2Galeria zdjęć: Szlak Bachusików - mapki

Na Szlaku Cysterskim

Dzieje Szlaku Cysterskiego, który zalicza się do Szlaków Kulturowych Rady Europy, mają swój początek na przełomie XI i XII wieku.  W tym okresie na terenie Francji w miejscowości Citeaux, w Burgundii koło Dijon, powstał pierwszy, liczący dwudziestu jeden mnichów, klasztor nowej gałęzi Zakonu Świętego Benedykta. Z czasem słowo Citeaux stało się nazwą  klasztoru macierzystego oraz całego zgromadzenia.
czytaj dalej

Szlak Krzyży Pokutnych

Kamienne krzyże pokutne przypominają o zbrodniach, jakie wydarzyły się w miejscu ich postawienia. Zwane są również krzyżami pojednania.
czytaj dalej
1 2