Czy wiesz, że

Lubuskie bunkry to nie tylko MRU?

  • 07-04-2014
  • Autor: Aleksander Jodkowski
Ziemia Lubuska usłana jest różnorakimi bunkrami a najbardziej znanym tego przykładem jest Międzyrzecki Rejon Umocniony, który zawdzięcza swoją sławę ponad 30 km. podziemnych korytarzy, zamieszkiwanych obecnie przez 30 tysięcy nietoperzy spośród 12 gatunków. 
Mało kto jednak wie, iż oprócz wspomnianego pasa umocnień, który miał zatrzymać wojska polskie
od strony zachodu a pod koniec Drugiej wojny światowej również radzieckie, na terenie obecnego Województwa Lubuskiego znajdują się inne ciekawe fortyfikacje poniemieckie, m.in. Pozycja Środkowej Odry tzw. „Oderstellung” w okolicach Cigacic oraz fabryka amunicji „DAG Fabrik Christianstadt” w Krzystkowicach koło Nowogrodu Bobrzańskiego. Tereny te kryją
w sobie wiele ciekawych przykładów architektury fortyfikacyjnej oraz fabrycznej, będących unikatami w skali światowej.
 
Linia Środkowej Odry to zespół około 650 jednokondygnacyjnych żelbetowych schronów bojowych, obserwacyjnych lub biernych, wyposażonych w liczne pancerze forteczne. Zbudowane zostały w latach 1928-1939 wzdłuż lewego brzegu Odry od Wrocławia do Krosna Odrzańskiego. Umocnienia te wraz Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym oraz Wałem Pomorskim stanowiły główną linię obrony III Rzeszy przed atakiem ze wschodu. Obecnie zachowały się w nienależycie zagospodarowanym stanie, stanowią jednak wciąż spory potencjał turystyczny i promocyjny Województwa Lubuskiego. Ich walory prezentują obecnie dwa skanseny fortyfikacji w Cigacicach – Leśnej Górze oraz w okolicach Czerwieńska.
 
Fabryka amunicji w Krzystkowicach powstała w 1939 roku i była jedną z największych fabryk okresu II wojny światowej. Powierzchnia fabryki to około 35 km. kwadratowych, obejmujących blisko 1000 różnych obiektów, które w czasie wojny były okryte całkowitą tajemnicą. Szacuje się, iż w okresie wojennym pracowało w niej od 20.000 do 42.000 tysięcy pracowników przymusowych. Głównym produktem fabryki były materiały wybuchowe: nitroceluloza oraz heksogen. Ostatnim dniem funkcjonowania fabryki był 8 luty 1945 roku. Obecnie pozostałości znajdują się w lesie za Nowogrodem Bobrzańskim przy drodze nr 289 w kierunku na Lubsko. Największą atrakcją byłej fabryki są niesamowite budowle oraz ich oryginalna konstrukcja. Jednak część terenu jest obecnie niedostępna z powodu przejęcia przez jednostkę wojskową oraz zakład karny w pobliskim Krzywańcu.
 
 
 
Wiele bunkrów wzdłuż  pasa Odry jest niezagospodarowanych i stanowi często
składowiska przydomowych odpadów
(fot. Aleksander Jodkowski).
 
 
 
 
 
 
 
 
Nieznana konstrukcja niemiecka w porcie rzecznym nad Odrą w Cigacicach (fot. Aleksander Jodkowski).
 
 
Źródła:
  1. www.bunkrowo.pl
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Linia_%C5%9Arodkowej_Odry
  3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kombinat_DAG_Alfred_Nobel_Krzystkowice

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją