Czy wiesz, że

z Gorzowem Wlkp. związany był twórca marsza "Alte Kameraden" ?

  • 02-07-2013
  • Autor: Jarosław Wnorowski
Carl Teike urodizł się 5 lutego 1854 roku w Dąbiu, a zmarł 28 maja 1922 roku w Gorzowie Wielkopolskim). Teike jest twórcą m.in. jednego z najpopularniejszych, marsza "Alte Kameraden" - czyli Starzy Towarzysze (Przyjaciele). Grał na oboju w orkiestrze wojskowej pułku grenadierów w Ulm (Niemcy). W 1889 roku skomponował swoje największe dzieło marsz, którego partyturę pokazał kapelmistrzowi orkiestry. 
Ten kompozycję uznał za bezwartościową. Carl Teike po tym przykrym rozczarowaniu zwolnił się z wojska i został policjantem w Poczdamie. Razem z kolegami z wojska wymyślił tytuł tego marsza i zachował partyturę nie przewidując, że marsz zyska sobie sławę i stanie się jednym z najsłynniejszych marszy na świecie. Po pewnym czasie Teike na skutek choroby zwolnił się z policji i przeniósł w 1909 r. do Gorzowa Wielkopolskiego (ówczesnego Landsbergu), gdzie został urzędnikiem pocztowym. Przebywał tam aż do śmierci. W Gorzowie oprócz pracy w urzędzie pocztowym dyrygował tamtejszą orkiestrą miejską i komponował kolejne marsze wojskowe, które weszły potem do repertuaru wielu niemieckich orkiestr, nie tylko wojskowych.
 
Jego marsze wojskowe są wykonywane nie tylko przez orkiestry niemieckie, ale też przez inne na całym świecie. Utwory Teikego zdobyły sobie dużą popularność, szczególnie "Alte Kameraden". Marsz ten do dziś grany jest podczas uroczystości państwowych, przemarszy, defilad i innych oficjalnych uroczystości. Utwór ten stał się tak popularny, że po dopisaniu do niego niemieckich słów, stał się także popularną w Niemczech wojskową pieśnią marszową. Można powiedzieć, że na pamiątkę pobytu Teikego w Gorzowie Wlkp. w mieście odbywa się festiwal orkiestr dętych "Alte kameraden".
 
Źródło: wikipedia,

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją