Czy wiesz, że

w Wojnowie mieszkał dziadek króla Holandii ?

  • 10-07-2013
  • Autor: Jarosław Wnorowski
Książę Bernhard zur Lippe - Biesterfeld (ur. 29 czerwca 1911 w Jenie, zm. 1 grudnia 2004 w Utrechcie) to niemiecki arystokrata, mąż byłej królowej Holandii Juliany, ojciec byłej królowej Beatrycze i dziadek obecnego króla Holandii Wilhelma Aleksandra. 
Książę Bernard swoje dziecięce lata spędził w Reckenwalde (obecnie Wojnowo) w pałacu rodzinnym położonym nad jeziorem wojnowskim. W wieku 12 lat zaczął uczęszczać do gimnazjum w pobliskim Sulechowie. Już jako mąż królowej odwiedził Wojnowo, przez jakiś czas utrzymywał też kontakt korespondencyjny.
 
W dniu 7 stycznia 1937 w Hadze Bernard poślubił księzniczke holenderską - Julianę, którą de facto poznał w Zakopanem. Po ślubie młoda para udała się w podróż poślubną do Polski, przebywając m. in. w Krakowie, Krynicy i w Nawojowej. Po wybuchu wojny swoimi działaniami ks. Bernard zyskał uznanie Holendrów. Wspomagał rodzinę królewską w wyjeździe do Anglii po napadzie niemieckim, wysłał następnie żonę z dziećmi do Kanady. Sam pozostał w Anglii, gdzie służył jako pilot (nie zaakceptowano jego oferty pracy w wywiadzie), wspierał holenderski ruch oporu w kraju oraz był osobistym sekretarzem królowej Wilhelminy. W 1944 został naczelnym dowódcą wojsk holenderskich, rok później wraz z rodziną powrócił do Holandii. Uczestniczył w rozmowach kapitulacyjnych w maju 1945.
 
Po wojnie pozostał w służbie wojskowej, pełniąc m.in. funkcję szefa połączonych sztabów. Pracował także w wielu organizacjach międzynarodowych i miał opinię gospodarczego ambasadora Holandii. W 1948 po abdykacji matki na tron holenderski wstąpiła jego żona Juliana.
 
Był inicjatorem tzw. Grupy Bilderberg, forum debat liderów intelektualnych i gospodarczych Europy Zachodniej; na spotkaniach Grupy padła m.in. inicjatywa powołania Unii Europejskiej. W 1961 książę Bernhard współtworzył znaną fundację ochrony środowiska World Wildlife Fund.
 
Odegrał znaczącą rolę w uznaniu zasług 1.SBS i gen. Stanisława Sosabowskiego dla wyzwalania Holandii. Wbrew naciskom brytyjskim i stanowisku holenderskiego ministerstwa obrony, wspierał inicjatywę mieszkańców gmin o które walczyli Polacy i wolę królowej w sprawie odznaczenia Polaków holenderskimi orderami.
 
Źródło: wikipedia
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją