Szlaki tematyczne

Szlak Wielkiej Ucieczki w Żaganiu

  • 03-12-2013
  • Autor: Jarosław Wnorowski
Szlak powstał w Żaganiu, gdzie w okresie II wojny światowej funkcjonowały obozy jenieckie. Na szlaku znajduje się obecnie 11 punktów które są związane z wydarzeniem, które miało miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. Była nim ucieczka jeńców alianckich z niemieckiego obozu Stalag Luft III przeznaczonego w większości dla alianckich lotników. Kopanie tuneli rozpoczęto niemal rok wcześniej. Najsłynniejszy z nich o nazwie „Harry”, którym z obozu uciekło osiemdziesięciu więźniów, miał ponad sto metrów długości i biegł na głębokości 10 metrów. Tunel Harry został wykonany profesjonalnie gdyż posiadał nawet oświetlenie, wentylację i wagonik, poruszający się po drewnianych szynach.
 
Na samym końcu szlaku (jeśli oczywiście zaczniemy zwiedzanie z centrum miasta), przy drodze z Żagania do Iłowy (DW nr 296) znajduje się Muzeum Obozów Jenieckich. Można w nim zobaczyć ekspozycję poświęconą obozom jenieckim, w tym żagańskim, zaś na zewnątrz – rekonstrukcję baraków i samego tunelu Harry. Trasa ma 33 metry i można ją pokonać na takich samych wózkach, jakimi uciekali jeńcy.
 
Niewiele osób wie, że ucieczka jako wydarzenie z okresu wojny doczekało się publikacji książkowych i ekranizacji. Najsłynniejsza znich to zapewne ekranizacja z 1963 r. pt. „Wielka Ucieczka”. Główne role grali w tym filmie Steve McQueen i Charles Bronson. W 1988 r. powstała „Wielka ucieczka II”, w którym główną rolę zagrał Christopher Reeve (aktor znany przede wszystkim z roli Supermena).
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Galeria filmów: Żagań - Muzeum Obozów Jenieckich (1)

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki