Szlaki tematyczne

Lubuski Szlak Architektury Obronnej

  • 17-12-2013
  • Autor: Jarosław Wnorowski

Lubuski Szlak Architektury Obronnej zwany też „Szlakiem Militarnym”

Szlak prezentuje wybrane atrakcje turystyczne szeroko związane z militarną historią regionu. Prowadzi przez urozmaicone tereny Lubuskiego, przez różne epoki, w których powstawały i traciły swoją świetność poszczególne miejsca na szlaku. Ma około 220 km długości.
 
1. KOSTRZYN NAD ODRĄ
 
Pierwsze miejsce na szlaku to Kostrzyn nad Odrą. Położona na terenie Starego Miasta Twierdza dotyka niemal mostu granicznego na Odrze. To tutaj w miejscu gdzie Warta wpada do Odry w XVI w. zbudowano jedne z najnowocześniejszych i najpotężniejszych jak na owe czasy fortyfikacji. Miejsce w czasie II wojny światowej uległo ogromnym zniszczeniom. Obecnie na terenie twierdzy i Starego Miasta Kostrzyn trwają prace rewitalizacyjne. W szczególny sposób poruszają ruiny dawnego Kostrzyna, brukowane ulice, pozostałości murów domów i kościoła, ślady po torach tramwajowych. Z pozostałości twierdzy turyści dziś mogą zobaczyć Bramy Berlińską i Chyżańską, Bastiony Filip, Król i Brandenburgia.
 
Informacje dot. zwiedzania na stronie Muzeum Twierdzy Kostrzyn www.muzeum.kostrzyn.pl   

2. PNIEWO i BORYSZYN - MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY

Z Kostrzyna and Odrą kierujemy się drogą krajową nr 22 a potem nr 24 i nr 3 (lub S3) na Skwierzynę, Międzyrzecz i Świebodzin. W miejscowości Kaława skręcamy do wsi Wysoka. Kolejne miejsca na szlaku to dwie miejscowości związane z Międzyrzeckim Rejonem Umocnionym. W Pniewie i w pobliżu Boryszyna znajdują się jedne z najpotężniejszych w Europie umocnień, zbudowane w latach 30-tych XX w. przez hitlerowskie Niemcy. System to ok. 30 km podziemnych korytarzy, kopuły pancerne, zapory przeciwczołgowe tzw. zęby smoka, pojedyncze bunkry, kanały z systemem śluz, mosty zwodzone i rolkowe. Do podziemnych tras turystycznych zapraszają Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie oraz Trasa Turystyczna Pętla Boryszyńska w Boryszynie. Na turystów czekają podziemne trasy od 1-8 godzinnych. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem.

Informacje dot. zwiedzania na stronach www.bunkry.pl oraz www.bunkry.lubrza.pl

3. DRZONÓW - LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE
 
Z Boryszyna kierujemy się w kierunku Świebodzina i Zielonej Góry by dotrzeć do Drzonowa (dojazd najlepiej od drogi krajowej nr 27 z Leśniowa Wielkiego). Tutaj znajduje się Lubuskie Muzeum Wojskowe. Muzeum prezentuje militaria od czasów średniowiecznych po współczesne, posiada kolekcję sprzętu wojskowego i lotniczego oraz unikalny Skansen militarny prezentujący historię fortyfikacji regionu w XX w.

Więcej informacji na stronie www.muzeum.drzonow.eu   

4. KOŻUCHÓW – MURY OBRONNE

Z Drzonowa obieramy kierunek na Świdnicę, Ochlę, Kiełpin i Kożuchów. Tutaj znajdują się niemal w całości zachowane, podwójne mury obronne dawnego miasta. Obwarowania Kożuchowa składały się z dwóch pierścieni murów zbudowanych z kamienia polnego. Zamek, kościół farny oraz wiele z kożuchowskich kamienic zachowało gotyckie ślady, które nietrudno odszukać. Wokół murów bez trudu znajdziemy ślady dawnej fosy, a w Bramie Krośnieńskiej, jednej z trzech broniących dawniej wjazdu do miasta, w izbie regionalnej odkryjemy historię dawnego Kożuchowa.
 
Więcej informacji na stronie www.kozuchow.pl oraz www.zamek.kozuchow.pl   

5. ŻAGAŃ – MUZEUM OBOZÓW JENIECKICH
 
Z Kożuchowa wyjeżdżamy na Żagań, w mieście kierujemy się na Iłową, tuż przy rogatkach miasta znajduje się Muzeum Obozów Jenieckich. Muzeum prezentuje m.in. historię brawurowej ucieczki więźniów Stalagu Luft 3, która stała się kanwą dla filmu Wielka Ucieczka. W muzeum znajduje się wiele pamiątek po byłych więźniach obozu, replika baraku obozowego oraz tunelu Harry, którym uciekali więźniowie.
 
Informacja o muzeum i zwiedzaniu na stronie www.muzeum.eline2.serwery.pl  oraz www.turystyka.zagan.pl
 
6. SZPROTAWA – WAŁY ŚLĄSKIE

Ostatni przystanek na szlaku to okolice Szprotawy, gdzie łatwo dotrzeć z Żagania. W dzielnicy Szprotawy Iławie oraz przy drodze pomiędzy pobliskim Lesznem Dolnym i Górnym znajduję się pozostałości Wałów Śląskich uznawanych za najdłuższy, ziemny zabytek archeologiczny w Polsce. Wały uznawane są za fortyfikacje zachodniej granicy powstającego państwa polskiego. Składają się one z trzech równolegle biegnących wałów ziemnych o łącznej szerokości ponad 40 m.
 
Więcej informacji na stronie Muzeum Ziemi Szprotawskiej www.muzeum.xn.pl 
 
Żródło:

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Załączniki