Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńKaplica Bożego Grobu w Żaganiu

Ten bezcenny obiekt znajduje się przy kościele pw. Nawiedzenia NMP. Kaplica Bożego Grobu jest kopią kaplicy Grobu Świętego w niemieckim Görlitz (Zgorzelec), wzorowanej na Kaplicy...

rodzaj turystyki:

 • sakralna
Zdjęcie obiektu turystycznego: Żagań - kaplica Bożego Grobu

Lokalizacja

  • Adres:
   ul. Podgórna 16, 68-100 żagań
  • Region: powiat żagański
  • www: http://nnmp.zagan.pl
  • e-mail: parafia@nnmp.zagan.pl
  • tel.: 68 377 29 16
  • GPS: N: 51° 37' 4.76''
   E: 15° 18' 37.1''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 05.12.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Ten bezcenny obiekt znajduje się przy kościele pw. Nawiedzenia NMP. Kaplica Bożego Grobu jest kopią kaplicy Grobu Świętego w niemieckim Görlitz (Zgorzelec), wzorowanej na Kaplicy Grobu Chrystusowego w Jerozolimie. W pobliżu znajdują się barokowe kaplice Namaszczenia i Św. Krzyża. Powstała ok. roku 1600 (początek budowy: 1598) z inicjatywy żagańskiego opata zakonu augustianów – Jakuba II Liebiga. Pomiary wykonano na podstawie powstałej 100 lat wcześniej kaplicy Świętego Grobu w Görlitz będącej bezpośrednią kopią kaplicy jerozolimskiej. Oryginalna kaplica jerozolimska została przebudowana w roku 1555, zatem jej żagańska replika zachowała średniowieczny stan sprzed przebudowy.
 
Kaplicę umieszczono na cmentarzu okalającym piętnastowieczny podżagański Kościół „na górce”, który powstał w 1404 roku na zachód od ówczesnych murów miasta. Oryginalnie wchodziła w skład trzyczęściowego tzw. zespołu Bożego Grobu, skopiowanego w całości z Görlitz. Pozostałe dwie kaplice to Kaplica Świętego Krzyża oraz Kaplica Namaszczenia. Pierwsza z nich (służąca w latach 30. XX wieku za pomieszczenie gospodarcze) nie zachowała się.

Kaplica zbudowana jest z piaskowca. W jej skład wchodzi nawa (przedsionek) i prezbiterium (komora grobowa). Oryginalnie, w komorze grobowej umieszczony był sarkofag z postacią Jezusa Chrystusa. Oba pomieszczenia połączone są bardzo niskim przejściem. Płaski dach zwieńczony jest sześciokolumnową wieżyczką, wejście stanowi ostrołukowy portal skierowany – podobnie jak w Görlitz – na wschód.

Żagańska kaplica, stanowiąca miejsce kultu Zmartwychwstania, stała się od momentu powstania aż do II wojny światowej celem pielgrzymek wiernych z terenu Niemiec. Świadczą o tym m.in. czytelne do dziś napisy pozostawiane na murach kaplicy. Najstarszy z nich pochodzi z początku XVII w. i brzmi „Hic fuit Daniel Rudolphus Griphishagensis Pomeranus Ao MDCVII” („Tu w roku 1607 był Daniel Rudolf z Gryfina Pomorskiego”). Kaplica przeszła remont w 1998 roku.