Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńKatedra pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.

Jest to najstarsza i największa budowla sakralna w Gorzowie Wlkp. Została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Fara pierwotnie zaplanowana została...

rodzaj turystyki:

 • sakralna
Zdjęcie obiektu turystycznego: Gorzów Wlkp. - katedra

Lokalizacja

  • Adres:
   Stary Rynek 1 / Obotrycka, 66-400 Gorzów Wielkopolski
  • Region: powiat gorzowski (grodzki)
  • www: http://www.katedragorzowska.pl
  • e-mail: parafia@katedragorzowska.pl
  • tel.: 95 722 33 58
  • GPS: N: 52° 43' 50.91''
   E: 15° 14' 22.19''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 07.12.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Jest to najstarsza i największa budowla sakralna w Gorzowie Wlkp. Została zbudowana w drugiej połowie XIII wieku jako miejski kościół parafialny. Fara pierwotnie zaplanowana została jako romańska, ostatecznie otrzymała formę gotyckiej pseudo bazyliki. Świątynia posiada trzy nawy przykryte gotyckimi krzyżowymi sklepieniami. Na przełomie XIII i XIV wieku od strony zachodniej do korpusu nawowego na całej jego szerokości dodano siedmiokondygnacyjny masyw wieżowy, który w XVII wieku otrzymał ośmioboczną dwukondygnacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem.
 
W drugiej połowie XV wieku od wschodu do nawy dobudowano wyodrębnione trójprzęsłowe prezbiterium nakryte gwiaździstym sklepieniem. Z średniowiecza wyposażenia zachowały się jedynie figury ze sceną pasyjną umieszczone na belce w łuku tęczowym między nawą główna a prezbiterium, głowa św. Jana Chrzcicela na misie oraz wózek procesyjny z figurą Chrystusa na oślicy /zaginiony/.
 
Zgodnie z tradycją kościół pełni rolę martyrium. We wnetrzu grzebano zasłużonych duchownych i mieszczan gorzowskich: Teodora Benscha (zmarł 7 stycznia 1959 roku) i Sługi Bożego Wilhelma Pluty (zmarł 22 stycznia 1986 roku). Na ścianach świątyni umieszczone zostały tablice upamiętniające męczeństwo Narodu Polskiego.
 
Wieża Kościoła Mariackiego (40 m wysokości) została zbudowana na przełomie wieków XIII i XIV. Przylega od zachodu, do korpusu kościoła. Obecnie posiada siedem kondygnacji, pierwotnie było ich tylko pięć. Wzniesiono ją na okazanie prostokąta o wymiarach 10m x 19m. W XVII wieku otrzymała ośmioboczną, dwukondynacyjną nadbudówkę przykrytą barokowym hełmem. Wieżę można zwiedzać po uprzednim telefonicznym zgłoszeniu (szczegóły na stronie internetowej katedry).