Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńStadion Żużlowy w Zielonej Górze

Zielonogórski stadion żużlowy jest własnością miasta Zielona Góra i zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na stadionie znajduje się siedziba klubu...

Zdjęcie obiektu turystycznego: Falubaz stadion

Lokalizacja

  • Adres:
   ul. Wrocławska 69, 65-001 Zielona Góra
  • Region: powiat zielonogórski (grodzki)
  • www: http://www.falubaz.com
  • e-mail: sekretariat@zkzssa.pl
  • tel.: +68 453 89 11
  • GPS: N: 51° 55' 45.92''
   E: 15° 31' 47.96''
  • Dodał: Monika Grygier
  • Dodano: 12.02.2013
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Zielonogórski stadion żużlowy jest własnością miasta Zielona Góra i zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na stadionie znajduje się siedziba klubu żużlowego (ZKŻ SSA oraz Stowarzyszenia ZKŻ). Motocykliści organizują tu zawody żużlowe już od 1946 roku.
Stadion został wybudowany przez Stary Związek Gimnastyczny (ATV - Alte Turn-Verein) i uroczyście otwarty 5 czerwca 1926 roku. Był wizytówką nie tylko klubu ATV ale i przedwojennej Zielonej Góry.
Tuż po wojnie zawody odbywały się na bieżni lekkoatletycznej, którą z każdym rokiem przebudowywano i przystosowywano do potrzeb żużlowców. W latach 40-tych oprócz zawodów żużlowych odbywały się tu mecze piłkarskie oraz spartakiady młodzieży.
Pierwszą poważną modernizacją obiektu w latach powojennych było wybudowanie prawdziwego toru żużlowego oraz ławek dla publiczności i prowizorycznej wieżyczki sędziowskiej w latach 1956-1957.
Remont zielonogórskiego obiektu w 1963 roku znacznie opóźnił pierwsze mecze, a zielonogórscy zawodnicy mogli rozegrać pierwszy trening dopiero 10 czerwca. Stadion jednak wzbogacił się o nowe trybuny, które mogły pomieścić 10 tysięcy widzów.
Przed sezonem 1974 przeprowadzono generalny remont stadionu. W parkingu przybył nowy budynek z szatniami, kotłownią oraz zapleczem technicznym (budynek ten został wyburzony podczas budowy nowej siedziby klubu.
Na przełomie 1980 i 1981 roku przebudowano tor wymieniając jego nawierzchnię z żużlowej na granitową. W 2006 roku na łukach zamontowano dmuchane bandy zwiększające bezpieczeństwo zawodników w razie wypadków.
Przed sezonem 2007 stadion przeszedł gruntowny remont. W miejsce budynków klubowych z lat 70tych wybudowano nowy budynek klubowy z zadaszoną trybuną VIP oraz pomieszczeniem restauracyjnym z widokiem na tor. Przebudowano również ogrodzenie i kasy od strony ulicy Struga. Zamontowano ponadto cztery słupy oświetleniowe, dzięki czemu po raz pierwszy w historii kibice mogli obserwować mecze żużlowe przy sztucznym oświetleniu.
Jedną z największych inwestycji od czasu budowy obiektu była modernizacja trybun na pierwszym łuku rozpoczęta w przerwie zimowej 2010/2011. Nowa trybuna nazwa „K” od początku budziła jednak wiele kontrowersji. Do użytku została oddana z opóźnieniem i bez planowanego zadaszenia, które pojawiło się kilka miesięcy później. W sezonie 2011 trybuna została nawet czasowo wyłączona z użytkowania i była tematem reportaży w serwisach informacyjnych. W planach władz miasta Zielonej Góry jest dalsza modernizacja obiektu obejmująca m.in. przebudowę trybun na prostej startowej oraz budowę nowej wieżyczki sędziowskiej.
Przed rozpoczęciem sezonu 2011 przebudowano tor żużlowy zmieniając jego geometrię oraz nachylenie toru na łukach.
 

Galerie zdjęć

1Galeria zdjęć: Falubaz stadion