Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńLuft III - Stalag III C - Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

W okresie II wojny światowej na terenie Żagania i w okolicy istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich, w literaturze przedmiotu określany jako "żagańskie obozy...

rodzaj turystyki:

 • militarna
Zdjęcie obiektu turystycznego: Żagań - Muzeum Obozów Jenieckich

Lokalizacja

  • Adres:
   ul. Lotników Alianckich 6, 68-100 Żagań
  • Region: powiat żagański
  • www: http://www.muzeum.eline2.serwery.pl
  • e-mail: muzeum@um.zagan.pl
  • tel.: 68 478 49 94
  • GPS: N: 51° 35' 7.28''
   E: 15° 16' 55.83''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 29.10.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

W okresie II wojny światowej na terenie Żagania i w okolicy istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich, w literaturze przedmiotu określany jako "żagańskie obozy jenieckie" Podlegały one VIII Okręgowi Wojskowemu Wehrmachtu z siedzibą we Wrocławiu.
 
W tym systemie należy uwzględniać :
- Dulag Kunau - Durchganglslager (Konin Żagański)
- Stalag VIII C Sagan - Mannschaftsstammlager (Żagań)
- Stalag VIII E Neuhammer (Świętoszów)
- Stalag 308 Neuhammer (Świętoszów)
 
Ponadto w Żaganiu istniały :
- Stalag Luft III - Kriegsgefangenen Lager der Luftwaffe 3
- Stalag Luft IV Sagan-Belaria
 
Obozy te podlegały naczelnemu dowództwu Luftwaffe. W 1961 r. wzniesiono na terenie byłego obozu pomnik (twórca Mieczysław Welter), a w 1971 r. uruchomiono Muzeum Martyrologi Alianckich Jeńców Wojennych, gromadzące pamiątki po bohaterach II wojny światowej oraz świadectwa dokonanych zbrodni. W roku 2009 zgodnie z Uchwałą nr XL/83/2009 Rady Miasta Żagań, ogłoszonej w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego, 5 maja 2009 roku obowiązuje nowa nazwa - Muzeum Obozów Jenieckich.
 
Żagań słynie też z wydarzenia jakie miało miejsce w czasie II wojny światowej – Wielkiej ucieczki ze stalagu VIIIC/Stalag Luft III. W latach 1939-1945 w Żaganiu i jego okolicach istniał kompleks hitlerowskich obozów jenieckich. Pierwszymi jeńcami obozu Stalag VIII C byli Polacy, uczestnicy kampanii wrześniowej. W obozie przebywali szeregowcy i podoficerowie z kilkunastu krajów koalicji antyhitlerowskiej. Przeciętnie w obozie przebywało około 60 tysięcy jeńców. W maju 1942 r. powstał w sąsiedztwie Stalagu VIII C jeniecki obóz dla oficerów lotnictwa brytyjskich i amerykańskich sił powietrznych – Stalag Luft III. Pod koniec wojny przebywało w obozie około 10 tysięcy oficerów lotnictwa RAF i US AIRFORCE. Jeńcy tego obozu wielokrotnie organizowali ucieczki. Do największej doszło w nocy z dnia 24 na 25 marca 1944 r. Ucieczka udała się jedynie trzem jeńcom, zaś pozostałych  77 uciekinierów zostało ujętych w wyniku szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej. W rezultacie wydanego na polecenie Hitlera rozkazu (tzw. „Sagan Befehl”) rozstrzelano 50 ujętych jeńców, w tym 6 Polaków. Finał „wielkiej ucieczki” rozegrał się przed brytyjskim trybunałem wojskowym w Hamburgu w 1948 r. W wyniku procesu w stosunku do 14 oskarżonych orzeczono karę śmierci, pozostałych czterech skazano na kary długoletniego więzienia.

Wydarzenie to doczekało się wielu publikacji książkowych i ekranizacji filmowych. W 1963 r. nakręcono film „Wielka Ucieczka” ze Stevem McQueenem i Charlesem Bronsonem w rolach głównych, a w 1988 r. „Wielka ucieczka II”, w którym główną rolę zagrał Christopher Reeve. Inną udaną ucieczkę z tego obozu sfilmowali Brytyjczycy w 1950 r. (The Wooden Horse”).
 

16Pobliskie obiekty noclegowe