Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeń



Ruiny pałacu w Zatoniu

Pałac w Zatoniu pochodzi z XVII wieku. Zbudowano go w latach 1685-1689. To dwupiętrowa, murowana z cegły podpiwniczona budowla założona na planie prostokąta. Z frontu wejście prowadziło przez...

rodzaj turystyki:

  • kulturowa
Zdjęcie obiektu turystycznego: Zatonie - Pałac

Lokalizacja

Opis

Pałac w Zatoniu pochodzi z XVII wieku. Zbudowano go w latach 1685-1689. To dwupiętrowa, murowana z cegły podpiwniczona budowla założona na planie prostokąta. Z frontu wejście prowadziło przez zachowany do dziś portyk z czterema kolumnami doryckimi. Przy elewacji tylnej zachował się podobny portyk. Resztki detalu architektonicznego, zdobiącego elewacje pałacu, reprezentują gzymsy i prostokątne obramienia okienne. Nad gzymsem koronującym widnieje attyka zwieńczona w środku kartuszem herbowym.
 
W XIX w. w pałacu mieszkała księżna Dorota Talleyrand-Périgord. Pałac w Zatoniu był świadkiem wizyt znaczących postaci dziewiętnastowiecznej Europy: przyrodnika i podróżnika, twórcy geografii fizycznej Alexandra von Humboldta, kompozytora Franciszka Liszta, pisarza Viktora Hugo, cara Rosji Mikołaja I, króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV, czy angielskiego generała Artura Wellingtona.
 
Pałac został dotkliwie spalony w 1945 roku, a następnie przez lata był systematycznie grabiony i dewastowany dlatego do dziś pozostaje w stanie ruiny. W związku z tym obiekt można oglądać jedynie z zewnatrz.
 
Przy pałacu można także zobaczyć ruiny dawnej oranżerii z przełomu XVIII\ i XIX wieku oraz czworak z pierwszej połowy XIX wieku. Za pałacem znajduje się park z połowy XVIII/XIX wieku założony jako krajobrazowy przez słynnego architekta parków i ogrodów Piotra Józefa Lenné. Rośnie tu jeszcze dziś wiele gatunków drzew - pomników przyrody jak starodrzew dębowy, grab, jesion, jawor i klon.