Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńKościół farny we Wschowie

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii we Wschowie pochodzi z dokumentu z 1326 roku, w którym wschowski proboszcz Jordan wystąpił w charakterze świadka. Sama parafia i kościół...

rodzaj turystyki:

 • sakralna
Zdjęcie obiektu turystycznego: Wschowa - fara

Lokalizacja

  • Adres:
   Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, plac Farny 2, 67-400 Wschowa
  • Region: powiat wschowski
  • www: http://www.fara.zw.pl
  • tel.: 65 540 21 21
  • GPS: N: 51° 48' 17.03''
   E: 16° 18' 47.97''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 30.10.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Pierwsza wzmianka o istnieniu parafii we Wschowie pochodzi z dokumentu z 1326 roku, w którym wschowski proboszcz Jordan wystąpił w charakterze świadka. Sama parafia i kościół istniały zapewne wcześniej. Świątynia kilkakrotnie płonęła podczas licznych pożarów miasta, między innymi w latach 1435 i 1529. Po drugim pożarze została odbudowana, dzięki hojności i staraniom kanonika wrocławskiego Mateusza Lamprechta, pochodzącego ze Wschowy. W okresie reformacji, na kilka lat, farę przejęli protestanci. Zwrócili ją katolikom w 1604 roku. Kolejny raz spłonęła w 1685 roku, a niewielka parafia katolicka nie była w stanie poradzić sobie z jej odbudową. Ostatecznie, odbudowy dokonano w latach 1720-1726 według projektu słynnego włoskiego architekta Pompeo Ferrariego. W takim stanie świątynia zachowała się do czasów obecnych. Jest to trzynawowa bazylika, utrzymana w stylu barokowym, z zachowanymi fragmentami gotyckimi. Wyposażenie wnętrza jest barokowe i pochodzi z XVIII wieku. W ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Wniebowzięcia NMP, którego autorem jest prawdopodobnie Szymon Czechowicz. Na zachodniej ścianie nawy południowej uwagę zwraca XVIII-wieczny obraz przedstawiający panoramę Wschowy, z jej głównymi akcentami architektonicznymi. W kościele znajduje się też tablica pamiątkowa poświęcona ks. Józefowi Rogalińskiemu, wschowskiemu proboszczowi w latach 1777-1787, autorowi pierwszego w Polsce podręcznika do fizyki. Górująca nad miastem 68-metrowa wieża fary, prawdopodobnie była włączona w system obronny miasta.
Należy zwrócić uwagę, że niemiecka nazwa Wschowy Fraustadt, czyli „miasto Pani” wywodzi się właśnie od patronki kościoła parafialnego.
 

Galerie zdjęć

13Pobliskie obiekty noclegowe