Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńJarmark Michała w Żaganiu

Żagań od początków swojego istnienia był znanym miejscem targowym. Już w XIII-XIV wieku był bogatym, dobrze rozwijającym się gospodarczo miastem, które odgrywało ważną...

rodzaj turystyki:

  • kulturowa
Zdjęcie obiektu turystycznego: Żagań - Jarmark Michała

Lokalizacja

Opis

Żagań od początków swojego istnienia był znanym miejscem targowym. Już w XIII-XIV wieku był bogatym, dobrze rozwijającym się gospodarczo miastem, które odgrywało ważną rolę w życiu gospodarczym Śląska w późnym średniowieczu. Od XIV w. słynny stał się  jarmark odbywający się 29 września, czyli w dzień świętego Michała. Stąd wzięła się nazwa - Jarmark św. Michała.
 
Od kilku lat impreza jest ponownie organizowana. Jarmark ma formę trzydniowego festynu, podczas którego bawią się nie tylko mieszkańcy miasta, ale również licznie przybywający goście.
 
Celem Jarmarku jest szeroko pojęta promocja miasta, integracja lokalnej społeczności oraz prezentacja jego dorobku. Ofertę handlową zapewniają zjeżdżający do miasta kupcy z różnych stron kraju. Całość zwieńczają imprezy kulturalne, koncerty, turnieje tańca, prelekcje i inne atrakcje. Każdego dnia podczas Jarmarku Michała bawi się w Żaganiu blisko 20 tys. osób.
 
W 2013 roku Jarmark Michała otrzymał tytuł Lubuskiej Perły Turystycznej.