Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńPalmiarnia i Park Winny w Zielonej Górze

Palmiarnia i otaczający ją Park Winny są częścią historii miasta i zielonogórskiej tradycji. Do stojącego w parku XIX-wiecznego Domku Winiarza w roku 1956 dobudowano szklany pawilon,...

rodzaj turystyki:

 • podróże za smakiem
 • kulturowa
 • miejsca dla rodzin z dziećmi
Zdjęcie obiektu turystycznego: Zielona Góra - Palmiarnia i Park Winny

Lokalizacja

  • Adres:
   ul. Wrocławska 12 a 65-427 Zielona Góra
  • Region: powiat zielonogórski (grodzki)
  • www: http://www.palmiarnia.zgora.pl
  • e-mail: palmiarnia@palmiarnia.zgora.pl
  • tel.: 68 478-45-50
  • GPS: N: 51° 56' 17.23''
   E: 15° 30' 49.01''
  • Dodał: Łukasz Swatowski
  • Dodano: 05.11.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Palmiarnia i otaczający ją Park Winny są częścią historii miasta i zielonogórskiej tradycji. Do stojącego w parku XIX-wiecznego Domku Winiarza w roku 1956 dobudowano szklany pawilon, gdzie przechowywano ozdobne rośliny doniczkowe. Obiekt ten w latach 1960-64 przekształcono w Palmiarnię, w której mieściła się kawiarnia.

Po rozbudowie i modernizacji w 1984 r. lokal oprócz ekspozycji roślinności egzotycznej, pełnił także funkcję restauracji i dyskoteki. Najstarsza, murowana część restauracji to jeden z czterech domów winiarskich, jakie przetrwały do naszych czasów. Palmiarnia do roku 2007 była obiektem jednokondygnacyjnym, wolnostojącym, z częściową antresolą i częściowym podpiwniczeniem. Składała się z obiektu szklarniowego z egzotyczną roślinnością, budynku, zaplecza gastronomiczno - socjalnego, zabytkowego Domku Winiarza z funkcją restauracyjną i usługową. W Palmiarni występowały gatunki roślin ze strefy tropikalnej i subtropikalnej. Szklarnię należało podwyższyć z powodu naturalnego wzrostu roślin (ok. 25 cm w ciągu roku). Park Winny, obok funkcji wypoczynkowej, pełni rolę reprezentacyjną ze względu na swoją lokalizację i charakter, na który składają się: panorama na stare miasto, symboliczna plantacja winorośli oraz Palmiarnia.
 
Palmiarnia to jedyny zielonogórski obiekt, w którym można zobaczyć wiele egzotycznych gatunków roślin i zwierząt. Niektóre z nich występują wyłącznie w warunkach tropikalnych. Wewnątrz obiektu można się nacieszyć widokiem kolorowych ryb, czy żółwi. Dla zwiedzających Palmiarnię niewątpliwą atrakcją jest taras widokowy. Kładki widokowe znajdują się na wysokości 14 i 18 m, co pozwala na obserwację zgromadzoną roślinność z różnej perspektywy. Stojąc na najwyższej (osiemnastometrowej) kładce, cieszyć oczy widokiem całej Zielonej Góry i jej okolic. W palmiarni oprócz egzotycznych roślin (ponad 200 gatunków) można również zobaczyć żółwie i wiele gatunków kolorowe ryb.
 
To świetne miejsce na organizację różnego rodzaju imprez, jak np. wesela, komunie, chrzciny, studniówki itp., a także konferencji: Palmiarnia posiada dwie sale konferencyjne.

Galerie zdjęć

49Galeria zdjęć: Zielona Góra - Palmiarnia i Wzgórze Winne

1Pobliskie obiekty noclegowe