Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńDawne Kolegium i Seminarium Jezuickie oraz kościół pw. św. Piotra i Pawła w Żaganiu

Kompleks stanowią zabudowania ciągnące się wzdłuż ulicy Gimnazjalnej (dawne seminarium i kolegium, a także kościół). Miejsce to związane jest z historią dwóch katolickich...

rodzaj turystyki:

 • sakralna
 • kulturowa
Zdjęcie obiektu turystycznego: Żagań - dawne seminarium jezuickie

Lokalizacja

  • Adres:
   ul. Gimnazjalna
  • Region: powiat żagański
  • www: http://www.um.zagan.pl
  • e-mail: it@um.zagan.pl
  • GPS: N: 51° 36' 50.44''
   E: 15° 19' 31.25''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 06.11.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Kompleks stanowią zabudowania ciągnące się wzdłuż ulicy Gimnazjalnej (dawne seminarium i kolegium, a także kościół). Miejsce to związane jest z historią dwóch katolickich zakonów: z Franciszkanami i Jezuitami, jak również z protestantami. Franciszkanie zostali sprowadzeni do Żagania pod koniec XIII wieku, jednak po prawie dwóch wiekach ich pobytu zmuszono ich do opuszczenia miasta. Wtedy obiekty zostały zaadoptowane przez protestantów. Książe Wallenstein sprowadził do Żagania Jezuitów (wiek XVII) i oddał im kościół oraz klasztor pofranciszkański do użytku. Najbardziej oddalone od kościoła budynki, ale w tym samym ciągu, to dawne seminarium duchowne. Pierwsze seminarium wzniesione w połowie XVII wieku spłonęło, zostało odbudowane, jednak nie użytkowano go na początku XIX stulecia. Znajdował się tam szpital wojskowy dla stacjonujących w Żaganiu wojsk napoleońskich. Potem zakupiło je Państwo i uczyniono tam Królewski Zakład Karny dla kobiet. Żagańskie więzienie dla kobiet uwieczniła w swoim opowiadaniu znana czeska pisarka Bożena Némcová. Znajdowało się tam również m.in. Muzeum Higieny, a od połowy XX wieku znalazła tam siedzibę Prokuratura Rejonowa i Komenda Policji.

Do budynku dawnego seminarium przylega dawny budynek kolegium jezuickiego. Autorem projektu tej barokowej budowli był Antonio della Porta, architekt nadworny książąt Lobkovic. Po rozwiązaniu zakonu jezuitów przez Fryderyka II Wielkiego placówkę przekształcono w Gimnazjum Królewskie. W wieku XIX w dwusetną rocznicę przejęcia kościoła pofranciszkańskiego przez jezuitów, i na pamiątkę sprowadzenia ich przez Albrechta von Wallenstein do Żagania, gimnazjum nadano nazwę Szkoła Księcia Frydlandu. Po II Wojnie Światowej mieściły się tu przez pewien czas koszary radzieckie, od 1959 roku znajduje się tu Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych.

Gotycki kościół pw. Św. Piotra i Pawła miał podobne losy jak wspomniane wcześniej kolegium i seminarium. Przechodził z rąk do rąk, wielokrotnie ulegał pożarom. Po przekształceniu kolegium w Gimnazjum Królewskie świątynia stała się kościołem gimnazjalnym. Mimo zniszczeń widoczne jeszcze jest piękno kościoła.
 

19Pobliskie obiekty noclegowe