Logo: Wrota lubuskie

Kalendarz wydarzeńKościół gotycki pw. MB Gromnicznej w Kożuchowie

Kościół został wybudowany w połowie XIII wieku jako skromna, kamienna, jednonawowa budowla (wg legendy miał powstać z fundacji Bolesława Krzywoustego już w 1125 roku). Pierwsza...

Zdjęcie obiektu turystycznego: Kożuchów - kościół pw. Oczyszczenia NMP

Lokalizacja

  • Adres:
   pl. J. Matejki 3, 67-120 Kożuchów
  • Region: powiat nowosolski
  • www: http://parafiakozuchow.cba.pl
  • tel.: 68 355 35 50
  • GPS: N: 51° 44' 41.52''
   E: 15° 35' 36.89''
  • Dodał: Jarosław Wnorowski
  • Dodano: 12.11.2012
  • Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe Kod QR: Zeskanuj aby pobrać dane kontaktowe

Opis

Kościół został wybudowany w połowie XIII wieku jako skromna, kamienna, jednonawowa budowla (wg legendy miał powstać z fundacji Bolesława Krzywoustego już w 1125 roku). Pierwsza wzmianka pochodzi z 1272 roku z dokumentów księcia Henryka III głogowskiego. Po zniszczeniu w pożarze w 1339 r. został odbudowany i jednocześnie powiększony. Dalszej rozbudowy dokonano w XV w. dobudowując kaplicę, zakrystię i nawę boczną przy prezbiterium. Po kolejnym pożarze w 1554 r. podwyższono mury prezbiterium wyrównując je z murami naw, a dachy zastąpiono trzema równoległymi nakrywającymi poszczególne nawy. W roku 1725 dobudowana została kaplica Oliwna. W 1840 r. ukończono budowę organów.
 
Główna bryła kościoła utrzymana jest w stylu gotyckim, wieża i jej dach prezentują styl barokowy natomiast sklepienie nawy oraz prezbiterium przebudowane zostało w epoce renesansu. Nawy i prezbiterium przekryte są sklepieniem krzyżowym, kaplice – krzyżowo-żebrowym, a zakrystia – sieciowym. Nawy wydzielone są ostrołukowymi arkadami wspartymi na ośmiobocznych kolumnach. W ściany naw podpartych na zewnątrz skarpami wmurowano kilkanaście renesansowych płyt nagrobnych.
 
Wewnatrz (o ile kościół jest otwarty) warto zobaczyć:
* ołtarz główny – pochodzi z drugiej połowy XVIII w. z dwoma umieszczone w nim obrazami: Ofiarowanie w świątyni (skrzydło północne) i Chrzest w Jordanie (skrzydło południowe). Po obu stronach umieszczono rzeźby św. Piotra i Pawła. Rokokowe tabernakulum wykonano z drewna polichromowanego w kolorze złotym.
* rzeźba Pieta – jeden z najcenniejszych obiektów w kożuchowskim kościele powstał prawdopodobnie w XVIII w. Obecnie znajduje się w kaplicy pw. Wszystkich Świętych, autor nieustalony.
* ambonę – z 1681 r. wykonana z marmoryzowanego i złoconego drewna, ozdobiona scenami z Nowego Testamentu, puttami, owocowymi girlandami i konchami.
* liczne obrazy olejne, m.in. Chrystus przed Kajfaszem, Chrystus przed Piłatem, Zstąpienie do piekieł, Jerzy walczący ze smokiem.
* organy – 23 głosowe, ukończone w 1840 r. przez Ludwiga Hartiga z Nowej Soli. Poświęcenia dokonano 29 listopada 1840 r.
 
W Kożuchowie w latach 1948 - 1960, pracowała i mieszkała Anna Haller - siostra generała Józefa Hallera. Na ścianie domu katechetycznego parafii, w którym mieszkała, poświęcono 3 czerwca 2006 roku tablicę upamiętniającą ten fakt.

45Pobliskie obiekty noclegowe