Obrazek nagłówkowy

Barlinecko – Gorzowski Park Krajobrazowy

Barlinecko – Gorzowski Park Krajobrazowy to park krajobrazowy położony w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Zajmuje powierzchnię 239,8 km², a jego otulina liczy 317,6 km². Park położony jest na terenie 5 gmin: Barlinek, Nowogródek Pomorski, Pełczyce, Kłodawa i Strzelce Krajeńskie. Rozległe powierzchnie lasów administrowane są przez Nadleśnictwa: Kłodawa, Strzelce Krajeńskie, Barlinek i Choszczno. Teren BGPK w większości pokryty jest lasami, które zajmują 81,24% jego powierzchni, a utworzone są one w 90% przez drzewostany sosnowe, bukowe i dębowe. Siedziba administracyjna parku mieści się w Gorzowie Wielkopolskim.

Główne atrakcje turystyczne Barlinecko – Gorzowskiego Parku Krajobrazowego to:

  • Puszcza Gorzowska – największy kompleks leśny w parku, o powierzchni ponad 100 km². Puszcza jest domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym jeleni, saren, dzików, wilków i żubrów.
  • Jeziora – w parku znajduje się ponad 100 jezior, z których największe to jezioro Lubie (20,6 km²) i jezioro Okunie (12,2 km²). Jeziora są otoczone lasami i stanowią doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wodnej.
  • Źródliskowa Dolina Płoni – malownicza dolina rzeki Płoni, z licznymi wąwozami i skałkami
  • Rezerwat przyrody „Uroczyska Barlineckie” – rezerwat obejmuje obszary leśne, torfowiskowe i łąkowe.
  • Muzeum Ziemi Gorzowskiej w Gorzowie Wielkopolskim – muzeum przedstawia historię i przyrodę regionu.

Barlinecko – Gorzowski Park Krajobrazowy jest doskonałym miejscem na wypoczynek i aktywny wypoczynek. Turyści mogą tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, wodną, a także jazdę konną. Park oferuje także wiele możliwości do obserwacji przyrody.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy Biuro, Lipy, Polska