Obrazek nagłówkowy

Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa to unikalna w skali światowej struktura geologiczna w postaci spiętrzonej moreny czołowej, w kształcie łuku o długości około 30 kilometrów.
Łuk Mużakowa powstał w wyniku zlodowacenia środkowopolskiego. Wówczas lodowiec przesuwał się z północy na południe, pozostawiając po sobie warstwę gliny zwałowej, która uformowała się w charakterystyczny łuk.

Geopark Łuk Mużakowa jest cennym zabytkiem przyrody i kultury oraz atrakcyjnym miejscem dla turystów, którzy cenią sobie piękno przyrody i historię. Na terenie parku można znaleźć wiele ciekawych atrakcji, które zachwycą każdego odwiedzającego:

  • Park Mużakowski, jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Europie. Park został założony w XIX wieku przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau i jest przykładem architektury ogrodowej w stylu angielskim.
  • Park w Kromlau, w którym znajduje się słynny most łukowy nazywany „Mostem Ducha”. Most został zbudowany w 1843 roku i jest jednym z najpopularniejszych zabytków Łuku Mużakowa.
  • Cegielnia w Klein Kölzig, w której znajduje się unikatowy młyn wodny. Młyn został zbudowany w XVIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych młynów wodnych w Polsce.
  • Mużakowska Kolejka Leśna, która kursuje po terenie parku. Kolejka jest doskonałym sposobem na zwiedzanie parku i podziwianie jego piękna.

Mamut SUSI
W 1903 roku w pobliżu Forst (Łużyce) odnaleziono w dużej mierze zachowany szkielet mamuta. Obecnie znajduje się w Muzeum für Naturkunde w Berlinie.
W 2001 roku w ratuszu dzielnicy w Forst (Łużyce) zainstalowano replikę szkieletu, która otrzymała imię Susi Tusk. Susi jest obecnie maskotką Geoparku.

W powszechnym odczuciu mamut jest powszechnie symbolem „epoki lodowcowej”. Spektakularne znaleziska z wiecznej zmarzliny Syberii ukształtowały ten pogląd. Liczne ilustracje przedstawiające życie mamuta w lodzie i śniegu trafiły do ​​szkolnej wiedzy. Jak pokazują okoliczności odkrycia w Klinge koło Forst (Łużyce), część mamutów żyła także w klimacie umiarkowanym, porównywalnym z dzisiejszymi warunkami środkowoeuropejskimi

Geotypy
Na terenie geoparku Łuk Mużakowa można zobaczyć kilka bardzo interesujących geotypów, czyli geologicznych pomników przyrody. Najciekawsze z nich to:

  • Winnica w Jerischke
  • Diabelski Kamień
  • Krajobraz gizerów Gór Smoczych
  • Staw GST