Obrazek nagłówkowy

Pałace, zamki i dwory województwa lubuskiego

18.11.2023

Dzisiejsze województwo lubuskie to dziedzictwo kulturowe pogranicza, gdzie obok siebie żyli Polacy i Niemcy, tu ścierały się religie, kierunki w architekturze oraz trendy w sztuce i literaturze. Tu każdy pałac, zamek i dwór to cel do eksploracji historii.

W regionie lubuskim znajduje się prawie 4 tys. zabytków, co sprawia, że pod względem ich liczby województwo znajduje się na ósmym miejscu w Polsce. To m.in. pałace, zamki, dwory, folwarki oraz parki pałacowe.

W Lubuskiem jest około 250 obiektów architektury rezydencjonalnej. To m.in. Pałac Książęcy w Żaganiu (rezydencja wzniesiona na rozkaz księcia Albrechta Wallensteina w XVII w., to jedna z najokazalszych budowli barokowych w Polsce, otoczona urokliwym parkiem), Pałac w Mierzęcinie (zbudowano w latach 1861 – 1863 z inicjatywy Roberta Friedricha von Waldow, w latach 1999 – 2001 staraniem nowych właścicieli gmach pałacu poddano gruntownej renowacji), Zamek Królewski w Międzyrzeczu (wzniesiony w ok. 1350 r. przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu grodu z IX w., zamek jest otoczony fosą, wokół znajduje się także park z XIX w.), wczesnobarokowy pałac w Zaborze, XVIII-wieczny pałac w Wiechlicach, w którym rezydowały wojska francuskie z Napoleonem na czele, późnobarokowy pałac w Bojadłach czy zamek w Łagowie zbudowany przez Joannitów w 1350 r.
Jednym z zabytków, który niedawno został udostępniony turystom, jest tzw. Nowy Zamek w Lubniewicach, zbudowany na początku XX wieku w stylu eklektycznym w sąsiedztwie tzw. Starego Zamku. Początkowo był on siedzibą połączonych rodzin von Waldow i von Reitzenstein. Oba zamki wraz z Bażantarnią i Kordegardą oraz 10-hektarowym parkiem składają się na zespół pałacowo-parkowy w Lubniewicach. Atutem tego miejsca jest jego położenie: tuż nad wodami jeziora Lubiąż, w przepięknym parku i urokliwej miejscowości. Po II wojnie światowej mieściła się tu szkoła z internatem dla sierot po zamordowanych nauczycielach, później – ośrodek wczasowy. To właśnie w nim lekarzem była Michalina Wisłocka, a po latach w jego murach nakręcono film „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Właścicielem pałacu jest książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, Ambasador Województwa Lubuskiego.

Pałace w Mierzęcinie, Wiechlicach, Wiejcach, Ojerzycach, Osowej Sieni czy Brzeźnicy to już dziś hotele z wieloma atrakcjami dla turystów.

Atrakcją regionu jest także np. opactwo Augustianów w Żaganiu z barokowymi działami sztuki czy dawne sanatorium w Trzebiechowie, którego wystrój i wyposażenie dwóch głównych budynków zespołu tj. budynku dla pensjonariuszy i budynku administracyjno-mieszkalnego, zwanego „Domem Lekarza”, zrealizowano w oparciu o projekty belgijskiego artysty Henry’ego van de Velde. To jedyny przykład jego twórczości na terenie Polski.