Obrazek nagłówkowy

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Kategoria: Dla Rodziny

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to turystyczna trasa o długości około 23 kilometrów, która prowadzi przez trzy miejscowości w powiecie zielonogórskim: Chlastawę, Klępsk i Kosieczyn. Na trasie znajdują się trzy drewniane kościoły, które zostały wzniesione w XIV-XVI wieku.

  • Kościół św. Mikołaja w Chlastawie to najstarszy z nich. Został wzniesiony w XIV wieku i jest przykładem gotyckiej architektury drewnianej. Kościół jest jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium. Wewnątrz znajduje się bogaty wystrój, w tym barokowy ołtarz główny z rzeźbami św. Mikołaja, św. Wawrzyńca i Matki Boskiej z Dzieciątkiem.
  • Kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku to jeden z najpiękniejszych drewnianych kościołów w Polsce. Został wzniesiony w XV wieku i jest przykładem architektury gotycko-renesansowej. Kościół jest trójnawowy, z transeptem i wieżą na osi fasady. Wewnątrz znajduje się bogaty wystrój, w tym renesansowy ołtarz główny z rzeźbami Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Jana Chrzciciela.
  • Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Kosieczynie to najmłodszy z kościołów na trasie. Został wzniesiony w XVI wieku i jest przykładem architektury renesansowej. Kościół jest jednonawowy, z prostokątnym prezbiterium. Wewnątrz znajduje się bogaty wystrój, w tym renesansowy ołtarz główny z rzeźbami św. Piotra i Pawła.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła to doskonała okazja do podziwiania piękna drewnianej architektury sakralnej. Trasa jest łatwa do pokonania rowerem lub samochodem.

 

Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chlastawie, Polska