Obrazek nagłówkowy

Drawieński Park Narodowy – Głusko

Drawieński Park Narodowy to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Znajduje się na pograniczu województw wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, w dorzeczu rzeki Drawy. Park obejmuje powierzchnię 11 535,66 ha, z czego 368 ha objęto ochroną ścisłą. Drawieński Park Narodowy jest doskonałym miejscem na wypoczynek i aktywny wypoczynek. Turyści mogą tu uprawiać turystykę pieszą, rowerową, wodną, a także jazdę konną. Park oferuje także wiele możliwości do obserwacji przyrody.

Główne atrakcje turystyczne Drawieńskiego Parku Narodowego to:

  • Rzeka Drawa – największa rzeka w parku, o długości 182 km. Drawa tworzy w parku wiele malowniczych meandrów i jezior, a jej brzegi porośnięte są lasami i łąkami.
  • Jeziora – w parku znajduje się ponad 100 jezior, z których największa to jezioro Drawsko (36,4 km²). Jeziora są otoczone lasami i stanowią doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i wodnej.
  • Lasy – lasy zajmują ponad 80% powierzchni parku. Są to głównie lasy bukowe i dębowo-bukowe, a także bory sosnowe. Lasy są domem dla wielu gatunków zwierząt, w tym jeleni, saren, dzików, wilków i żubrów.
  • Torfowiska – w parku znajduje się wiele torfowisk, które stanowią ważny element przyrody. Torfowiska są domem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich gatunków ptaków.
  • Wieża widokowa w Dzikowcu – wieża oferuje panoramiczny widok na dolinę Drawy.
  • Muzeum Drawieńskie w Drawsku Pomorskim – muzeum przedstawia historię i przyrodę Drawieńskiego Parku Narodowego.
Drawieński Park Narodowy, Drawno, Polska