Obrazek nagłówkowy

Pałac w Zaborze

Kategoria: Zamki i Pałace

Pałac w Zaborze to barokowy pałac położony w Zaborze, w województwie lubuskim. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków w regionie.

Pałac został zbudowany w latach 1677-1684 przez hrabiego Johanna Heinricha von Dünnewalda. Jest to budowla o kształcie podkowy, z trzema kondygnacjami. Pałac jest zbudowany z cegły i ozdobiony boniowaniem, pilastrami i gzymsami. Wnętrze pałacu jest bogato zdobione. Znajdują się tu freski, rzeźby, kominki i inne elementy dekoracyjne. W pałacu znajdują się także zbiory sztuki, w tym obrazy, rzeźby i meble.

W latach 1922-1945 pałac był własnością drugiej żony ostatniego cesarza Niemiec, Wilhelma II Hohenzollerna, Herminy. Po II wojnie światowej pałac został przejęty przez państwo polskie i przeznaczony na cele oświatowe i kulturalne. Obecnie w pałacu mieści się Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży. W 2017 roku została wyremontowana Sala Kryształowa, która jest udostępniona dla zwiedzających.

Główne atrakcje turystyczne Pałacu w Zaborze to:

  • Architektura – pałac jest pięknym przykładem barokowej architektury.
  • Wnętrze – wnętrze pałacu jest bogato zdobione i zawiera cenne zbiory sztuki.
  • Sala Kryształowa – sala jest pięknie zdobiona i oferuje panoramiczny widok na pałac i okolice.

Pałac w Zaborze jest doskonałym miejscem na wycieczkę jednodniową lub dłuższy pobyt. Jest to ciekawe miejsce dla miłośników historii, architektury i kultury.

Pałac w Zaborze, Zabór, Polska