Wielka Ucieczka w Żaganiu
Wielka Ucieczka w Żaganiu to jedna z najsłynniejszych ucieczek jenieckich z okresu II wojny światowej. W nocy z 24 na 25 marca 1944 roku 80 jeńców alianckich, w tym sześciu Polaków, uciekło z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu.
Ucieczka została zaplanowana i zorganizowana przez grupę jeńców, którzy nazywali siebie Komitetem X. Komitet X wykopał tunel o długości ponad 100 metrów, który prowadził z obozu do lasu. W nocy z 24 na 25 marca jeńcy wykorzystali tunel do ucieczki.
Ucieczka była wielkim sukcesem, ale zakończyła się tragicznie. 73 zbiegów zostało schwytanych i zamordowanych przez Niemców. Sześciu Polaków, którzy brali udział w ucieczce, również zostało zamordowanych.
Wielka Ucieczka stała się inspiracją dla wielu filmów i książek. Najbardziej znanym filmem opartym na tej historii jest film „Wielka ucieczka” z 1963 roku w reżyserii Johna Sturgesa.
Obecnie w Żaganiu znajduje się Muzeum Obozów Jenieckich, które poświęcone jest historii Stalagu Luft III. W muzeum można zobaczyć m.in. model tunelu, który został wykorzystany do ucieczki.