Obrazek nagłówkowy

Zespół Poaugustiański Klasztorny w Żaganiu 

Kategoria: Dla Rodziny

Zespół Poaugustiański Klasztorny w Żaganiu to jeden z najważniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Jest to zespół gotycko-barokowy, który powstał w XIII wieku. Jest to cenny zabytek, który stanowi ważną część historii i kultury miasta. To także miejsce, które warto odwiedzić, aby poznać bogatą historię Żagania. Zespół Poaugustiański Klasztorny składa się z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, klasztoru, konwiktu i spichlerza.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to najstarsza część zespołu. Został wzniesiony w XIII wieku w stylu gotyckim. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym, a w XVIII wieku ponownie przebudowany w stylu barokowym. Kościół jest trójnawowy z transeptem i prezbiterium. Wewnątrz kościoła znajduje się wiele cennych zabytków, w tym ołtarz główny z XVII wieku, chrzcielnica z XIV wieku i organy z XVIII wieku.

Klasztor został wzniesiony w XIV wieku. Jest to czteroskrzydłowy kompleks budynków, które tworzą wewnętrzny dziedziniec. W klasztorze znajdują się m.in. kaplica, biblioteka i sale muzealne.

Konwikt został wzniesiony w XVIII wieku. Jest to barokowy budynek, który pełnił funkcję domu dla studentów. Obecnie w konwikcie znajduje się Muzeum Ziemi Żagańskiej.

Spichlerz został wzniesiony w XV wieku. Jest to późnogotycki budynek, który pełnił funkcję magazynu zboża. Obecnie spichlerz jest wykorzystywany jako sala wystawowa.

Zespół Poaugustiański w Żaganiu, Plac Klasztorny, Żagań, Polska