Obrazek nagłówkowy

Mapa lubuskich producentów – powiat zielonogórski (cz. 2)

12.07.2024

Regionalne mięso i wędliny

Witajcie w kolejnej podróży po smakach i rękodziele województwa lubuskiego. Wracamy do powiatu zielonogórskiego i Zielonej Góry.

Coraz częściej konsumenci poszukują sprawdzonego miejsca, w którym będą mogli zakupić produkty mięsne ze sprawdzonych, najlepiej lokalnych źródeł. Dzięki mapie lubuskich producentów Nawigator Lubuski wskażemy Wam takie miejsca! Jednym z nich jest firma Salcum-Fixum (ul. Żeromskiego 23, Sulechów) wytwarzająca produkty, których unikalną jakość i tradycję poświadcza obecność na Liście Produktów Tradycyjnych, prowadzonej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkty Salcum-Fixum nagrodzone zostały również Perłą w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Firma należy również do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Produkty zakupicie w sklepach firmowych, funkcjonujących na terenie Sulechowa i Zielonej Góry, a także na targach dedykowanych sprzedaży produktów regionalnych. Producenta wyrobów mięsnych znajdziemy również w okolicach Trzebiechowa. Tam bowiem we wsi Swarzynice działa Rolniczy Handel Detaliczny Waszkowiak (Swarzynice 4A). Mięso, które pochodzi z gospodarstwa zakupić można na targowiskach oraz w sklepach stacjonarnych.

Mam smaka na…

Dziczyznę? A może rybkę? W powiecie zielonogórskim znajdziemy coś dla każdego smakosza. Wielbicieli smaków leśnych z pewnością zainteresują przysmaki, przygotowywane przez Decową Manufakturę (Karszyn 10, Kargowa). To właśnie dzięki tym smakom przeniesiemy się do serca lasu. Jeżeli jednak będzie Wam za mało leśnych przygód zapoznajcie się z ofertą Koła Łowieckiego Bór
(ul. Dąbrowskiego 25A, Zielona Góra). Po wcześniejszych ustaleniach będziecie mogli spędzić czas w domku myśliwskim, a także uczestniczyć w wydarzeniach myśliwskich, czy komercyjnych polowaniach. Organizowane są również spotkania edukacyjne dla dzieci i grup zorganizowanych. Namiary, tak jak do wszystkich innych producentów znajdziecie w mapie lubuskich producentów.

Wolicie rybkę? Rybki lubią pływać, a w szczególności… w Wojnowie! To tam znajduje się najbardziej znana rybacka przystań w województwie, czyli Rybacka Chata – PPH Fisch-Net (Wojnowo 8, Kargowa). Odwiedzając sklepy stacjonarne oraz targowiska szukajcie produktów z charakterystycznym rybakiem, a znajdziecie wysoką jakość i smak, który doceniony został nagrodą Perły, zdobytej w ramach konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo, obecnością produktów na Liście Produktów Tradycyjnych, czy przynależnością producenta do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.
W Wojnowie w sezonie będziecie mieli możliwość również zjedzenia dań rybnych na miejscu. Tam czekać będzie na Was również bogata oferta sklepiku Rybackiej Chaty z produktami regionalnymi. Zapewniamy – Warto!

Po obiedzie czas na deser!

Najedzeni? Proponujemy kawę! Nie byle jaką, ale świeżo paloną z zielonogórskiej palarni kawy Coffee Hunter (ul. Okulickiego 36, Zielona Góra). Aromatyczna kawa będzie idealny uzupełnieniem spożytego przed chwilą posiłku! Zakupicie ją
w sklepach stacjonarnych, wysyłkowo oraz na targach z produktami regionalnymi. Chcecie coś słodkiego do kawy? Skontaktujcie się z KGW Droszków (ul. Źródlana 17, Zabór). Upieką, ugoszczą, a także imprezę okolicznościową zorganizują – wszystko do ustalenia!

Ciężko mi na żołądku…

Tyle dobrego jedzenia. Aż trudno się oprzeć! Na lepsze trawienie polecamy wodę
z octem. Nie kwaście się. Nie będzie źle. Ocet będzie regionalny z rajskich jabłuszek prosto z sadu (chyba, że wolicie inny smak to wybór jest spory). Takie octy wytwarzane są w Zaborze przez Gospodarstwo Rolno – Szkółkarskie Bio – Las (Łaz 3, Zabór). Jeżeli szukacie innych ekologicznych ziół, czy produktów zielarskich, działających prozdrowotnio polecamy również zapoznanie się z ofertą Stowarzyszenia Inicjatyw Proludzkich Entropia (ul. Sulechowska 1, Cigacice). Zadbajcie o swoje zdrowie, kupując przy tym lokalnie – wysyłkowo, w sklepach stacjonarnych i na targach z produktami regionalnymi.

Oryginalne rękodzieło

Podróże po lokalnych producentach są zawsze fascynujące i pełne wrażeń. Warto się nimi podzielić również z innymi. Z pewnością bliskie osoby ucieszy również własny rękodzielniczy produkt regionalny, który będzie przypominał, że warto (i to nie raz!) odwiedzić producentów z powiatu zielonogórskiego. Nie macie pomysłu? Spokojnie, od czego jest ,,Nawigator Lubuski”!

Prezent dla łasucha? Może wyjątkowy ręcznie lukrowany pierniczek? Dla Pani Ewy Kiszowary z Moje pierniki (ul. Strzelecka 3, Zielona Góra) nie ma wzoru niemożliwego do wyczarowania. To prawdziwe małe dzieła sztuki. Są cudowne! Odwiedzając Facebooka i stronę internetową przeniesiecie się do galerii piernikowych dzieł sztuki. Chcecie odkryć mały sekret, jak zrobić takie pierniczki?

Skorzystajcie z oferty warsztatowej i zacznijcie własną pierniczkową przygodę!
Może coś do domu? Wysokiej jakości tekstylia – poduszki dekoracyjne, pościel z najlepszej na świecie bawełny egipskiej mako, ręcznie robione pledy z wełny merynosów oraz pufy znajdziemy w WeLoveHommes.pl Małgorzata Pasierbska (Radomia 2A, Świdnica), kwiaty z bibuły, wyglądające, jak żywe w Świat Artysty
i Turysty (Zielona Góra), zaś świeczki i woski sojowe w Destino Decor (ul. Amelii 4, Zielona Góra). Podpowiadamy, że wykonywania cudownych świec możecie nauczyć się również sami, podczas licznych warsztatów, organizowanych przez zielonogórskich wytwórców świec.

Szukacie czegoś innego? Może rękodzielniczej deski. Piękno w końcu jest
w naturze i prostocie, a przy precyzji i doświadczeniu artysty powstaje coś wyjątkowego. Tak właśnie jest w pracowni Spod Hebelka (ul. Ptasia 7, Trzebiechów), działającej już ponad 20 lat. Czy wiecie, że w Trzebiechowie znajduje się jedne z najmniejszych muzeów w województwie – muzeum hebelka? Odwiedzając pracownię po wcześniejszych ustaleniach będziecie mieli możliwość odbycia również warsztatów w drewnie oraz spaceru po kameralnej winnicy, w której mieści się galeria. A może jesteście zainteresowani malowanymi deskami, bądź obrazami? W Nawigatorze Lubuskim nie mogło zabraknąć jednej z najbarwniejszych artystek lubuskich, czyli Sylwii Gromackiej Gromacka Art, działającej w Twórczej Chacie Kosobudz w Ochli (ul. Muzealna 5, Zielona Góra). Odwiedzając te miejsce przeniesiecie się do kolorowego świata, który umili każde pochmurne popołudnie. Możliwe jest również odbycie warsztatów.

Kwiaty? Publikacja Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego ponawiguje Was również na wyjątkowe rośliny ogrodowe od Sobiesława Raczyńskiego (Ochla – ul. Chabrowa 6, Zielona Góra) oraz cięte od Kwiaciarni Madeleine (ul. Jedności 54/5 Zielona Góra).

Czas na zakupy!

Powoli kończymy naszą wyprawę po powiecie zielonogórskim. Zanim jednak to nastąpi zapraszamy na kompleksowe zakupy produktów regionalnych i rękodzieła. Jest niedziela? To wspaniale! Dziś na terenie Muzeum Etnograficznego w Ochli odbywa się Twój Zielony Targ (Ochla – ul. Zielonogórska 5, Zielona Góra). Tu znajdziemy produkty od około 40 producentów wszelkich branż spożywczych
i rękodzielniczych, a także będziemy mieli okazję zjedzenia posiłku na miejscu.
A gdzie zrobimy zakupy w inne dni tygodnia? Zapoznajmy się z miejscami sprzedaży z Nawigatora Lubuskiego:

Coffee Hunter (ul. Rzeźniczaka 3A, Zielona Góra)

PW Magdalenka (ul. Lipowa 2A, Zabór)

PW Sezam S.C. (ul. Jaśminowa 1, Droszków, Zielona Góra) – tu znajdziemy bogatą ofertę win!

Biały Tulipan Rękodzieło (ul. Zielony Las 32, Zielona Góra)

PPH Fisch – Net Rybacka Chata (Wojnowo 8, Kargowa)

Salcum – Fixum (ul. Grottgera 1, Zielona Góra)

Piwnica Smaków Zielona Góra (ul. Fabryczna 13B, Zielona Góra) – działająca w soboty

Owoce-Warzywa ,,U Józka” Elżbieta Jurasik (ul. Budziszyńska, Zielona Góra)

Amon Delikatesy (ul. Agrestowa 3B/10, Zielona Góra)

Przyjaciele Jedzenia (ul. Jaskółcza 34C, Zielona Góra)

Rynek przy ul. Owocowej (ul. Owocowa 2, Zielona Góra)

Zielono Nam – delikatesy ekologiczne (ul. Bohaterów Westerplatte 24/ Galeria Graffit, Zielona Góra)

Mapa cały czas się rozwija!

I to jak! Niebawem pojawi się dodruk publikacji, w której pojawi się jeszcze więcej wspaniałych miejsc związanych z produktami regionalnymi. Wśród producentów w powiecie zielonogórskim w dodruku pojawią się m.in. kolejne pasieki, oferujące wielogatunkowy miód i produkty pszczele. Mowa tu o Pasiece Elektryka (ul.Boczna 4A, Bojadła), która zwyciężyła w konkursie na najlepszy miód z lubuskich pasiek w 2023 roku, wyróżnieniem Starosty Zielonogórskiego, czy tytułem Lokalnego Produktu Tradycyjnego; a także funkcjonującej w Nietkowicach Pasiece Tomka (Nietkowice 22), czy Pasiece DaCo Biereśniewicz (plac Szkolny 5B, Cigacice), od którego miód zakupicie m.in. na targowiskach i wysyłkowo.

Macie wrażenie, że odwiedziliśmy już wspólnie wiele różnych winnic? To jeszcze nie wszystko! Poznajcie Winnicę Mozów (Mozów 63), w której oprócz wspaniałego wina istnieje możliwość zorganizowania degustacji, szkoleń sommelierskich, szkoleń serowarskich, a także imprez kulturalnych i kulinarnych.

Aromaty wina przywołują u was wspomnienia ciepłych, letnich chwil
i wspaniałego urlopu? Dzięki lubuskim wytwórcom przywołacie je również poprzez smaki produktów, a takie znajdziecie m.in. w Gik Projekt Grzegorz Kwiatkowski (Zielona Góra), czy Torty Artystyczne Torcikowy Zawrót Głowy Sandra Ryś (ul. Lubuska 8, Przytok). Zapewniamy, że te smaki będą wyjątkowe i niezapomniane.

Co ciekawego znajdziecie jeszcze w dodruku mapy Nawigator Lubuski? Oczywiście rękodzieło! Świece – Świeczkowe Love (ul. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” 8/20, Zielona Góra), które sprawią, że w całym Waszym domu w moment zagości przepiękny zapach, a także rękodzieło dla Waszych czworonożnych pupili – Odi&Mija Agnieszka Hałuszczak (ul. Długa 18/1, Świednica) oraz Łapa Owczara Sp. z o.o. (Przytoczki 2, Zabór).

Mało atrakcji? A czy znacie Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa w Zielonej Górze (ul. Henryka Sienkiewicza 11, Zielona Góra). Zapewniamy, że tam nigdy nie ma nudy! Koncerty wokalno-taneczne reprezentujące folklor z różnych regionów Polski oraz folklor narodowy przy akompaniamencie kapeli, pogawędki ludowe (cykl koncertów edukacyjnych prezentujący folklor z różnych regionów Polski w formie zarysu historyczno-geograficznego, prezentacji strojów ludowych, tańców i przyśpiewek z danego regionu), czy koncerty wokalne w wykonaniu grupy śpiewaczej to tylko jedne z nielicznych ich działań.

Zakończyliśmy powiat zielonogórski, jednak to nie koniec naszych podróży. Śledźcie naszą stronę internetową. Przed nami jeszcze powiat żagański i żarski.

Prosimy o wcześniejsze skontaktowanie się z wyżej wymienionymi miejscami w celu rezerwacji terminu, bądź uzyskaniu informacji o aktualnej ofercie. Wszystkie namiary znajdą Państwo w publikacji Nawigator Lubuski!

Chcecie dowiedzieć się więcej?

Zobaczcie mapę w wersji online http://www.lcpr.pl/nawigator

Wszelkie pytania dotyczące publikacji prosimy kierować do Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego mailowo marketing@lcpr.pl lub telefonicznie 501 045 857.

Informacje podane w artykule bazują na danych przesłanych przez producentów przed oddaniem publikacji do druku.

Artykuł oraz materiały graficzne: Justyna Gray, Lubuskie Centrum Produktu Regionalnego

(oprac. na podstawie: lubuskie.travel.pl)